U Nemačkoj je u martu stečajni postupak pokrenulo 5,7 posto više firmi nego pre godinu dana, pri čemu statističari uračunavaju samo postupke za koje je sud doneo prvu odluku, prenosi agencija DPA.
Duga ekonomska kriza šteti nemačkim preduzećima, među kojima sve više njih pokreće stečajni postupak zbog insolvencije. Međutim, i sam ovaj postipak je iscrpljujući, budući da praksa pokazuje da od podnošenja zahteva za stečaj do prve odluke suda može da prođe i do tri meseca.
Tako su nemački sudovi u januaru registrovali 1.830 stečajeva, sa ukupnim potraživanjima od 5,3 milijarde eura, što je za 12,8 posto više međugodišnje. Najviše propalih firmi ponovo je iz sektora skladištenja i transporta.
Tokom prošle godine sudovima su pristigla ukupno 21.812 zahteva za stečaj, ili 22,4 procenta više nego 2023. godine. U ovakvoj situaciji Nemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) ocenjuje da talas stečajeva nije pri kraju.
Naime, glavni analitičar DIHK Folker Trajer je rekao da podaci o stečajevima upozoravaju novu vladajuću koaliciju, zbog čega joj je poručio da hitno počne sa rasterećenjem privrede.
Ianče, Nemačka je poslednje dve godine bila u ekonomskoj recesiji, a vodeći ekonomski instituti u zemlji sada procenjuju da će u najboljem slučaju privreda ove godine jedva primetno porasti.
Оставите одговор