U Nemačkoj je u trećem kvartalu ove godine broj firmi u kojima je pokrenut stečaj dostigao najviši nivo još od 2010. godine, pre svega zbog trenutne slabosti privrede i naknadnih efekata pandemijske krize.
Prema rečima Štefena Milera iz Lajbnicovog Instituta za istraživanje privrede Hale (IWH), koji je javnosti predstavio neslavan bilans, u vreme pandemije broj insolventnosti je bio veštački nizak, jer je vlada pomagala opstanak kompanija, pa su mnoga od tih preduzeća sada u problemima, prenosi agencija DPA.
Prema podacima, u trećem kvartalu ove godine nemački privredni sudovi su registrovali 3.991 stečaj preduzetničkih firmi i društava kapitala. Poslednji put je stečajeva bilo više jedino u drugom kvartalu 2010. godine, ukupno 4.071, što je bila posledica velike finansijske i ekonomske krize 2008-2009, navodi Institut.
U poređenju sa trećim tromesečjem prošle godine, najveći porast bankrotstva zabeležen je u velikim pokrajinama Bavarskoj (56%) i Baden-Virtembergu (42%). Posmatrano po velikim sektorima, najveći skok od 31 posto zabeležen je kod uslužnih firmi u privredi. Međutim, još gora situacija je u manjim sektorima, poput nekretnina ili poslova sa stanovima, gde je broj bankrotstava dostigao čak 69 posto.
Оставите одговор