Sve više stanovnika Nemačke se iseljava

Sve veći broj Nemaca razmišlja o preseljenju u inostranstvo, bilo da su u pitanju novac, bolji uslovi rada, novi izazovi, kvalitetniji život, penzija ili želja za putovanjima, a posebno mladi pokazuju sve veću spremnost na taj korak, piše Feniks magazin.

Podaci Saveznog zavoda za statistiku (Destatis) pokazuju da je tokom 2023. godine Nemačku napustilo gotovo 1,3 miliona ljudi, uključujući i strane državljane, budući da je od ukupnog broja oko 265.000 njih imalo nemačko državljanstvo.

Međutim, iako Nemci rado idu na odmor u toplije krajeve, samo mali broj njih odlučuje da se tamo i nastani. Najveća prepreka najčešće je jezička barijera, a život van zemlje često otežavaju i nerealna očekivanja i nedostatak pripreme. Mnogi koji žele da se isele nisu svesni svih teškokća, poput pravne regulative boravka, kupovine nekretnina, poreza, troškova života i birokratije, navodi WirtschaftsWoche.

„Svako ko razmišlja o preseljenju u drugu zemlju, bilo kao iseljenik ili radnik u inostranstvu, trebalo bi da se oslobodi zabluda i dobro se informiše o uslovima života i boravka koji ga očekuju. Iseljenici često potcene izazove života u stranoj zemlji. Jedna od čestih zabluda jeste uverenje da će se snovi lakše ostvariti u inostranstvu, a jezičke barijere i kulturne razlike dodatno otežavaju integraciju“, poručuju iz Savezne uprave za administraciju (BVA).

Prema podacima informativnog portala “Nemci u inostranstvu” (DIA), većina nemačkih iseljenika odlazi u zemlje gde se govori nemački, a tri najčešće destinacije su Švajcarska (više od 315.000 Nemaca – povećanje od 1,5% u odnosu na 2022; Austrija (oko 225.000 nemačkih državljana); Španija (više od 125.000 Nemaca – pad od 11,8% u odnosu na 2022.).

Švajcarska i Austrija su posebno popularne zbog blizine, slične kulture i zajedničkog jezika. Podaci Destatisa pokazuju da Nemci najčešće dobijaju švajcarsko državljanstvo, a u 2021. godini ta brojka je dostigla rekord. Prema pisanju WirtschaftsWoche-a, posle Španije, najpopularnija destinacija nemačkih iseljenika van nemačkog govornog područja su SAD.

Podacima Saveznog zavoda za penzijsko osiguranje (DRV) govore da sve više nemačkih penzionera odlučuje da penzionerske dane provede u inostranstvu. Međutim, istraživanja pokazuju da takva odluka može dovesti do osećaja usamljenosti.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор