Tokom prošlogodišnje nautičke sezone Srbiju je posetilo ukupno 205.788 turista sa rečnih kruzera, ili 12,3% više u odnosu na 2023. godinu, dok su srpske luke zabeležile 1.459 pristajanja rečnih krstarica, što takođe predstavlja povećanje od 3,5% međugodišnje.
Prema podacima Agencije za upravljanje lukama, najviše pristajanja i iskrcanih putnika registrovalo je Međunarodno putničko pristanište u Beogradu, 552 pristajanja i 78.496 putnika, dok je na drugom mestu Novi Sad sa 403 pristajanja i 55.377 putnika. Donji Milanovac i Golubac su zabeležili 257 i 178 pristajanja, u Zemunu su registrovana 42 pristajanja, a u Kladovu devet.
U odnosu na 2023. godinu, najveći rast od 8 posto pristajanja i čak 15,9% više turista zabeležio je Novi Sad. Po ostvarenim rezultatima, 2024. se približila rekordnoj 2019. godini, kada je Srbiju posetilo 208.000 turista sa rečnih kruzera, prenosi eKapija.
– Ovaj rast je rezultat investiranja 12 miliona eura u infrastrukturu za kruzing, a uspehu nautičke sezone doprineo je i projekat „Zaplovi Srbijom“. U prve dve godine ovog projekta otvorena su tri nova međunarodna putnička pristaništa – Zemun, Šabac i Sremska Mitrovica, započeta je izgradnja marina u Velikom Gradištu i Golupcu, prošireni su kapaciteti pristaništa u Donjem Milanovcu, potpisan je ugovor o izgradnji pristaništa u Banoštoru, a nedavno je završeno i čišćenje akvatorije buduće marine u Smederevu. Uporedo sa razvojem infrastrukture, intenzivno se promovišemo nautičke potencijale Srbije na međunarodnim sajmovima turizma i tematskim skupovima – poručuju iz Agencije za upravljanje lukama.
Prema očekivanjima, dobri rezultati bi trebalo da se nastave i u ovogodišnjoj nautičkoj sezoni, uz predviđeno povećanje broja pristajanja kruzera i putnika za oko 5 procenata. U agenciji navode da otvaranje novih međunarodnih putničkih pristaništa i rast broja putnika pozitivno utiču na direktne i indirektne prihode Srbije od kruzinga, za koje se procenjuje da će u ove godine dostići 11 miliona eura.
Оставите одговор