„Radi se o tri obrazovna profila – industrijski mehaničar, električar i elektroinstalater, kod kojih će praksa biti drugačije uređena, po nemačkom sistemu dualizma. Deca će biti sve vreme u firmi, a dolaziće u školu na teorijsku nastavu“, rekao je Kostić. Kako je objasnio, ti obrazovni profili biće prisutni u školama koje već imaju srodne smerove, a nalaze se u gradovima gde je razvijena privreda koja može da ponudi zaposlenje tako iškolovanim radnicima, kao što su na primer Pećinci, gde se nalazi nemački „Boš“.
On je podsetio da je saradnja sa nemačkom vladom počela 2002. godine kada su prioritet u unapređenju obrazovanja bili ekonomski profili, kao što je poslovni i finansijski administrator, komercijalista, trgovac i bankarski službenik.
„Cilj nam je da stvorimo učenike osposobljene da nastave školovanje, ako to žele, ili da, s druge strane, mogu da se zaposle i budu profesionalni u poslu koji obavljaju“, objašnjava pomoćnik ministra prosvete. „Ovako ćemo dobiti izuzetno obučenog zanatliju koji će moći da nastavi školovanje ako to želi“, zaključio je Kostić.
Dvodnevna konferencija – „Pravci razvoja zanatsko-tehničkog srednjeg stručnog obrazovanja i vaspitanja u Srbiji“, koja je danas počela u Beogradu, deo je projekta koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, uz podršku više socijalnih partnera iz Srbije.
(NN; Made in Germany RS)
Оставите одговор