Nemačka zavisna od uvoza strateških metala

Najnovija studija Nacionalne agencije za geološke nauke i sirovine (BGR) pokazuje da Nemačka većinu potreba za metalom pokriva iz domaćih izvora, ali da to ne važi za strateške sirovine, zbog čega je zavisna od njihovog uvoza.

– Nemačka ima relativno skromnu proizvodnju mineralnih sirovina koje je Evropska unija označila kao kritične ili strateške, uključujući litijum i silicijum – naveo je Voker Štanbajh, zamenik predsednika agencije BGR koja je identifikovala više od 100 rudarsko-istraživačkih projekata za eksploataciju domaćih ležišta koji mogu zadovoljiti deo nacionalnih potreba.

Od kritičnih sirovina Nemačka trenutno proizvodi samo industrijske minerale fluorit i barit, feldspat, grafit i krupnozrnati kvarc, koji se mogu koristiti za proizvodnju silicijuma, a ključni istraživački projekti prvenstveno su usmereni na metale litijum i bakar, kao ključne za energetsku i transportnu tranziciju, navode autori istraživanja.

Ipak, pre eventualne eksploatacije potrebna su značajna ulaganja, posebno u istraživanja, jer u mnogim slučajevima još nije dokazana ekonomska isplativost. Nemački potencijal u litijumu se procenjuje na 3,8 miliona tona, što ovu zemlju čini sedmim najvećim resursom u svetu.

Nemačka za sada planira da iskopava litijum na visoravni Luneburg. Litijum je neophodan za proizvodnju baterija koje se ugrađuju u mobilne telefone i električne automobile. Ekspanzija e-mobilnosti diktiratće snažan rast potražnje, a domaća proizvodnja neće biti dovoljna za pokrivanje većih potreba, upozorava BGR.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор