Pored toga što je u neprestanoj potrazi za kvalifikovanom radnom snagom iz inostranstva, Nemačka sada traži i strane studente koji bi obavljali sezonske poslove tokom letnjih meseci za dnevnice koje se u proseku kreću od 12 do 20 eura.
Zbog hroničnog nedostatka radnika, Nemačka otvara svoja vrata i za studente iz Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Crne Gore i sa Kosova koji će, zahvaljujući regulativi za Zapadni Balkan, moći da ostvare pravo na privremene radne vize.
U agenciji koja se bavi radnim programima za studente u inostranstvu navode da su u Nemačkoj deficitarne oblasti rada: ugostiteljstvo, trgovina, turizam, građevina i poljoprivreda, kao i da se satnice kreću od 12 do 20 eura, prenosi mondo.
Tako se za poslove građevinskog radnika plaća 12 eura po radnom satu, za usluge dostave 12 eura, satnica konobara u restoranu košta 13 eura, domaćina restorana 13 eura, pomoćnog kuvara 13 eura, radnika na mašinama za pranje sudova takođe 13 eura, čistača i čuvara 14 eura, za čuvanje dece se plaća 14 eura, satnica prodavca prehrambenih proizvoda i odeće košta 15 eura, nastavnika engleskog jezika 16 eura, radnika na farmi useva 18 eura, a radnika u vinariji 20 eura.
Osnovni uslov za strane sezonske radnike studente je da nisu stariji od 35 godina, da su upisani na akreditovani univerzitet u svojoj zemlji i da sezonski posao obavljaju tokom zvaničnog semestralnog odmora, maksimalno 90 dana u godini. Da u poslednje 2 godine pre podnošenja zahteva nisu koristili nikakve beneficije prema Zakonu o beneficijama za tražioce azila.
Ostali zahtevi za vizu uključuju bilo koju specifičnu dokumentaciju koju odredi diplomatska misija, poput biometrijske fotografije, dokaza o dovoljnim finansijskim sredstvima i zdravstvenog osiguranja. Za prijavu je potrebno podneti zahtev za radnu vizu u nemačkoj misiji u matičnoj, gde će se dobiti konkretne informacije o procesu prijave i zakazivanju termina.
Tokom intervjua student treba da napomene koji posao bi voleo da radi i u kom delu Nemačke. Dok su na radu, studenti su u obavezi da plaćaju porez, a taj novac će im se vratiti na kraju godine. Nedeljno se radi od 35 do 39 sati, a po potrebi i više, a prekovremeni rad se plaća posebno.
Može se raditi samo kod jednog poslodavca, čiji su podaci navedeni u radnoj dozvoli. Za slučaj da se iz opravdanih razloga menja poslodavac, sa radom kod drugog poslodavca se ne može početi dok se u radnu dozvolu ne unesu njegovi podaci. Zarada se isplaćuje na kraju meseca, pa je potrebno da studenti ponesu dovoljno novca za troškove tokom prvog meseca boravka, kao što su: ishrana, smeštaj, lokalni prevoz u većim gradovima, eventualni depozit za smeštaj i džeparac.
Ukoliko smeštaj ne obzebedi poslodavac, to postaje obaveza studenta, uz asistenciju organizatora programa. Troškove smeštaja i ishrane snose učesnici programa. Međutim, pojedini poslodavci obezbeđuju smeštaj i/ili ishranu, a te troškove automatski odbijaju od plate. Studenti su najčešće smešteni u apartmanima sa zajedničkom kuhinjom i kupatilom, čija se mesečna cena po krevetu kreće od 200 do 550 eura.
Оставите одговор