Nemačka je u utorak proterala 36 državljana Srbije i Severne Makedonije, uglavnom one kojima je odbijan zahtev za azil, ali i osuđene kriminalce. U pitanju je drugi čarter let za Beograd i Skoplje, u okviru nove nemačke politike deportacije, nakon prvog koji je pre dve nedelje odleteo za Avganistan.
Na letu iz Hamburga za Beograd i Skoplje nalazilo se 36 osoba, uglavnom državljana Srbije i Kosova, kojima je odbijeno pravo na azil ili iz nekog drugog razloga ne polažu pravo na ostanak u Nemačkoj, prenosi Dojče vele.
Zbog ogromnog broja podnosilaca zahteva za azil kojima je zahtev odbijen, zemlje zapadnog Balkana su još 2014. proglašene za sigurne zemlje, što znači da građani tog regiona, kom pripadaju i Srbija i Kosovo, mogu biti proterani iz Nemačke nakon skraćenog postupka provere.
Nemačka je početkom 2015. uvela „Pravilo o zemljama zapadnog Balkana“ koje građanima ovih zemalja omogućava olakšano zapošljavanje. Ovo pravilo, koje za ulazak uzemlju zahteva samo ugovor o radu nemačkog poslodavca, pokazalo se uspešnim, zbog čega je u junu ove godine produženo na neodređeno vreme.
Posle izbornih uspeha stranaka krajnje levice i desnice koje se zalažu za ograničenje nereguliranih migracija, povećao se pritisak na saveznu vladu da ispuni obećanje o intenziviranju deportacije onih koji nemaju pravo boravka u Nemačkoj. Pritisak se dodatno povećao avgustu, nakon što je jedan Sirijac, kog su vlasti propustile da proteraju u Bugarsku, nožem napao posetioce festivala u Solinigenu, pri tom ubivši troje i teško ranivši desetak ljudi.
U nemačkim medijima često se emituju priče o ljudima koji se, nakon dugog niza godina i višestrukog proterivanja u zemlju porekla, vraćaju u Nemačku ne bi li ipak došli do boravišnog statusa.
Poslednji takav slučaj bio je proterivanje jednog srpskog Roma kog su vlasti Vajblingena proterale iz zemlje usprkos činjenici da u Nemačkoj živi njegovih pet maloletnih kćeri, od kojih su četiri nemačke državljanke.
Inače, samo u prvom kvartalu ove godine iz Nemačke je u Srbiju i na Kosovo već proterano 795 ljudi.
Оставите одговор