Nemačka je u grupi vodećih zemalja po pitanju proizvodnje poluprovodnika, zaključak je studije Instituta za ekonomska istraživanja IFO i organizacije Ekonpol Evropa, koja je predstavljena na ovogodišnjoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
U studiji se navodi da Kina, Južna Koreja, Singapur i Malezija kontrolišu više od 50 procenata ukupne proizvodnje čipova kojima se trguje širom sveta, dok su najveći proizvođači opreme za proizvodnju čipova Nemačka, Japan, Sjedinjene Američke Države i Holandija, prenosi agencija Tanjug.
– Gledajući ne samo trgovinu gotovim čipovima, već i opremu za njihovu proizvodnju i sirovine, Nemačka više izvozi nego što uvozi – objasnila je direktorka Centra za međunarodnu ekonomiju IFO Lisandra Flah.
Podaci o trgovini pokazuju da je Kina glavni izvoznik svih vrsta integrisanih kola. S druge strane, SAD, Nemačka i Japan igraju važnu ulogu u oblasti optičkih čipova i tehnologije senzora, a da je Južna Koreja vodeća na tržištu memorijskih čipova.
„Ukupno postoji oko 75 različitih tipova poluprovodnika koji se koriste na različitim mestima i čija proizvodnja mora da ispuni različite zahteve. Ovaj visok nivo složenosti u proizvodnji znači da je proizvodnja poluprovodnika koncentrisana u nekoliko zemalja. To dovodi do rizika od uskih grla u snabdevanju sa ozbiljnim ekonomskim i bezbednosnim posledicama“, navodi se u izveštaju objavljenom na veb stranici nemačkog instituta.
Prema rečima Doroti Hilrihs, koautorke ove studije, vlade u Evropi treba da razmotre različite političke pristupe koji promovišu inovacije u svakoj fazi proizvodnog procesa čipova, od razvoja i proizvodnje do sklapanja, testiranja i pakovanja.
Оставите одговор