Nemačka industrija reciklaže tekstila, nekada profitabilna, sada je suočena sa ozbiljnim problemima poput povećanja količine nekvalitetnog tekstila i nesporazuma oko pravila za odvajanje otpada, što uslovljava finansijske gubitke i povlačenje firmi iz sistema prikupljanja.
Naime, organizacije i profesionalni prerađivači povlače se iz posla, a kontejneri za prikupljanje stare odeće nestaju sa ulica, pa bi ovakva situacija mogla da dovede do potpunog kolapsa celog sistema, prenosi Blic.
S druge strane, gradovi kao što je Jena imaju problem sa pretrpanim kontejnerima i neadekvatnim odlaganjem tekstila. Obaveza odvojenog prikupljanja tekstila u Evropskoj uniji, uvedena od 2024. godine, stvorila je konfuziju među građanima, a nepravilno odbačen tekstil dodatno je opteretio sistem.
– Vlažne krpe, uljem natopljeni materijali ili pocepana odeća nisu prikladni za reciklažu i treba da završe u sivoj kanti za otpad – objašnjava direktor komunalnih usluga u Jeni Uwe Feige.
Cene odeće su pale, pa se nekadašnja zarada pretvorila u trošak. Organizacije poput Crvenog krsta i Caritasa povlače svoje kontejnere, dok se privatne kompanije se bore sa visokim troškovima obrade materijala. Najveći nemački centar za sortiranje odeće, Soex, je proglasio stečaj, a i druge reciklažne kompanije su u problemima.
Iako u Nemačkoj postoji ideja o kružnoj ekonomiji, prava reciklaža tekstila je još uvek daleko od industrijske primene. Proces je skup i složen, dok mešavine vlakana predstavljaju tehnički izazov. Stručnjaci ističu potrebu za brzim pronalaženjem rešenja i finansijskom podrškom kako bi se sistem održao u životu, jer bi se bez toga, kako upozoravaju, mogao potpuno urušiti.
Оставите одговор