U Srbiji rad na crno i visoki porezi gase preduzetnike

U Srbiji je u prvoj polovini prošle godine bilo registrovano ukupno 21.712 preduzetnika, što je smanjenje u poređenju sa istim periodom 2023. godine, pokazuju podaci Agencije za privredne registre (APR), prenosi Politika.

U prvoj polovini 2023. bilo je registrovano 22.486 preduzetnika, u istom periodu 2022. godine 20.247, za prvih 6 meseci 2021. osnovano je 16.387, a u prvom polugođu 2020. ukupno 13.576 novih preduzetničkih radnji. U posmatranom periodu prošle godine najviše preduzetnika se opredelilo za započinjanje konsultantskih delatnosti, otvaranje restorana i ugostiteljskih objekata, bavljenje računarskim programiranjem, drumskim prevozom tereta i registrovanje frizerskih i kozmetičkih salona.

Posmatrano sa druge strane, za jedno polugođe u Srbiji se ugasi u proseku nešto preko 11.000 preduzetničkih radnji. U 2023. taj broj je je iznosio 11.661, u 2022. je ugašeno 12.829, a u 2021. godini 11.243 preduzetnika. Iako se taj broj poslednjih godina blago smanjuje, u Udruženju „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ tvrde da se godišnje ugasi više od 20.000 preduzetničkih radnji, pre svega zbog visokih poreza i dažbina.

– Preduzetnici se često suočavaju sa visokim porezima i administrativnim troškovima koji znatno otežavaju njihovo poslovanje, a tu su i administrativne prepreke i komplikovani propisi koji mogu usporiti ili obeshrabriti preduzetnika. Sve to utiče na smanjenje profita koji ostvaruje preduzetnik, a birokratske prepreke usporavaju razvoj i proširenje preduzetničkog poduhvata – navode u udruženju.

Iz Infostudua napominju da nelojalna konkurencija zbog rada na crno ili neformalnog tržišta stvara nejednake uslove na tržištu, što otežava legalno poslovanje. Kako ističu, tolerisanjem nelegalne konkurencije i rada na crno „šalje se jasna poruka da je dozvoljeno i isplativije raditi neregistrovano i na crno, nego raditi legalno i po zakonu, odnosno puniti državni budžet“.

Još jedan važan razlog za prerano gašenje preduzetničkih radnji predstavlja i nedostatak finansijske podrške u prvim godinama poslovanja. U Udruženu „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“ navode da otežan pristup kreditima i nedostatak investicija mogu ograničiti rast i održivost preduzetničke investicije, odnosno da otežan pristup bankarskim kreditima sprečava preduzetnike da ulažu u nove projekte i šire svoje poslovanje.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор