U Nemačkoj čak 41 posto polaznika pada teorijski ispit za vožnju, 30 posto pada praktični ispit, a broj pokušaja prevara na ispitima značajno je porastao. U prošloj godini identifikovano je čak 4.198 slučajeva pokušaja prevare, ili za 12 posto više međugodišnje.
Posebno je problematično što prevare na vozačkim ispitima izgledaju sve sofisticiranije, od „saradnje sa trećim stranama“, preko zloupotrebe ličnih karti ili falsifikovanja dokumenata, pa sve do korišćenja tehničkih pomagala.
Ovlašćeno telo nadležno za sertifikaciju (TÜV) kritikuje preblage kazne, budući da se prevara na vozačkom ispitu ne kažnjava ni krivično, ni prekršajno, prenosi Revijahak.
Iako nadležna tela za izdavanje vozačkih dozvola mogu da nametnu period suspenzije do devet meseci, ova mogućnost se retko koristi. Nemačka javnost se buni i tvrdi da sa povećanim brojem prevara na puteve izlaze nespremni novi vozači.
Prošle godine u Nemačkoj je položeno ukupno 2,01 milion teorijskih ispita za vožnju, što je u odnosu na 2023. godinu više za 1,7 posto, dok je broj praktičnih ispita porastao za 2 posto, na 1,79 miliona. Većina polaganja je za vozačku dozvolu klase B i BF17 (vozačka dozvola sa 17 godina).
Оставите одговор