Oko 4,7 miliona Nemaca poslovalo je u 2012. godini na ovaj način, što predstavlja pad za 800.000 ljudi u odnosu nasituaciju kakva je bila četiri godine pre toga. Kako saopštava Institut, ovakav trend je suprotan od trendova u drugim evropskim zemaljama, prenose „vijesti.me“.
Od ukupnog broja ovako radno angažovanih 2,7 miliona nemačkih građana zaposleno je i plaćeno za svoj rad, što predstavlja oko 8 procenata populacije u radnom odnosu. Većina onih koji rade od kuće su samozaposleni, a više od četvrtine radnika koji ne idu na posao čine nastavnici.
Od kuće međutim, dosta rade i državni zvaničnici, javni službenici, menadžeri, advokati, IT stručnjaci, publicisti i naučnici. Skoro 60% osoba koje rade od kuće poseduju fakultetsku diplomu, dok je veoma mali broj njih bez nje ili sa niskim kvalifikacijama. U Evropskoj uniji rad od kuće je mnogo više zastupljen nego u Nemačkoj. Njegovo učešće u ukupnoj zaposlenosti posebno je izraženo u Skandinaviji, Francuskoj, Velikoj Britaniji i zemljama Centralne Evrope.
Karl Brenke iz Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja smatra da se uzrok ovog trenda nalazi u nemačkoj usmerenosti ka razvoju industrije, u kojoj nema mnogo mesta za rad od kuće, ali i u drugačijem obrazovanju i profilisanju nemačkih radnika.
Оставите одговор