Кorisnici Fejsbuka u Nemačkoj, negde oko šest miliona njih, čiji su podaci nezakonito mogli da budu korišćeni tokom 2018. i 2019. godine, imaju pravo na odštetu, saopoštio je Savezni sud pravde (BGH).
Tužbe korisnika odnose se na kršenja privatnosti podataka i mogućeg rizika njihovog korišćenja putem funkcije pretraživanja prijatelja na Fejsbuku tokom 2021. godine, prenosi agencija Rojters.
Prema sudskom obrazloženju, gubitak kontrole nad nečijim podacima na mreži osnov je za odštetu i to bez dokazivanja konkretnih finansijskih gubitaka i podeća da je hiljade korisnika Fejsbuka u Nemačkoj tražilo odštetu od kompanije Meta zbog nedovoljne zaštite ličnih podataka, a nakon što je bilo moguće da korisničkim nalozima pristupi nepoznata treća strana.
Niži sud u Kelnu prethodno je načelno odbacio tužbu, ali sada je u obavezi da preispita svoju odluku, odnosno da utvrdi da li su uslovi korišćenja Fejsbuka bili transparentni i razumljivi, kao i da li su korisnici dobrovoljno pristali da im se podaci koriste.
Iako je tužilac tražio odštetu od 1.000 eura, Savezni sud je saopštio da bi oko 100 eura bila prikladna suma u postupcima bez dokazivanja finansijskog gubitka. Kompanija Meta je prethodno odbila da isplati odštetu korisnicima uz obrazloženje da oštećeni nisu mogli da dokažu konkretnu štetu.
Оставите одговор