Nemačka vlada prognozira u ovoj godini recesiju

Vlada Nemačke je revidirala svoje prognoze ekonomskog rasta za ovu godinu i sada predviđa novu recesiju i pad BDP od 0,2 posto. Novu prognozu, pesimističniju čak i od prognoza glavnih ekonomskih instituta, zvanično bi trebalo da objavi u sredu ministar ekonomije Robert Habek, javlja Ziddojče cajtung.

Naime, nemačka vlada je do sada prognozirala za 2024. slabi rast privrede od 0,3 posto, ali su u međuvremenu propale nade u oporavak podstaknut potrošnjom. Sada najveća evropska privreda očekuje recesiju, drugu godinu zaredom, nakon pada BDP-a za 0,3% u 2023. godini, izazvanog inflacijom i rastom cena energenata, a posle početka rata u Ukrajini, industrijskog usporavanja i pada izvoza.

Slabljenje inflacije u ovoj godini i prvo smanjenje kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) probudili su nadu da će doći do oporavka, ali su unutrašnja i spoljna potražnja ostale slabe. Stoga su vodeći nemački ekonomski instituti 26. septembra oborili svoje prognoze rasta i sada očekuju stagnaciju BDP-a, ili pad za 0,1%. Stručnjaci navode da je, umesto uzleta, ekonomija i dalje obeležena opštom uzdržanošću potrošača da troše.

Pored posledica inflacije, Nemačka se suočava i sa strukturnim izazovima kao što je povećana konkurencija Kine, manjak kvalifikovane radne snage i kompleksna ekološka tranzicija. Međutim, nemačka vlada ipak ostaje optimistična što se tiče izgleda za 2025. godinu, za koju Ministarstvo privrede predviđa rast od 1,1%, u odnosu na 1% kolikop su iznosile prethodne prognoze, a zatim i rast od 1,6% u 2026. godini. S druge strane, ekonomski instituti predviđaju privredni rast od 0,8 posto u 2025. godini i 1,3 posto u 2026. godini.

U izjavi za Ziddojče cajtung, Robert Habekje ocenio kako bi „Inicijativa za rast“ koju predlaže vlada trebalo da favorizuje oporavak. Mere predviđene ovom inicijativom uključile bi fiskalne olakšice, konstantno smanjenje cena energenata za industriju, pojednostavljenje birokratskih procedura, kao i podsticaje da se starije osobe zadrže na tržištu rada i privuku kvalifikovani strani radnici.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор