Nemačka vlada prodaje Uniper

Vlada Nemačke je odlučila da proda energetskog giganta, kompaniju Uniper, samo tri godine nakon što ga je nacionalizovala zbog rata između Rusije i Ukrajine.

Iz oglasa koji je nemačka vlada u utorak objavila u listu Fajnenšel tajms, može se videti da za kompaniju postoje dve mogućnosti – direktna prodaja i/ili izlazak na berzu, odnosno inicijalna javna ponuda akcija (IPO).

Najveći nemački uvoznik gasa našao se u krizi nakon što je Rusija 2022. godine obustavila isporuke tog energenta. Vlada je spasila Uniper paketom finansijske pomoći od više milijardi eura i tako postala njen jedini vlasnik, podseća agencija DPA.

Evropska unija je odobrila intervenciju nemačke vlade uz brojne uslove, uključujući i obavezu da država do kraja 2028. smanji vlasnički udeo na najviše 25 procenata plus jednu akciju.

“Vlada je izgleda otvorena za mogućnost prodaje jednog ili više paketa akcija investitorima, izlazak na berzu ili kombinaciju oba modela”, piše Zidojče cajtung.

Investitori zainteresovani za kupovinu Unipera mogu da se prijave do 12. juna, a ceo posao mora da bude završen do novembra, dok su pripreme za IPO planirane za januar sledeće godine.

U oglasu se takođe jasno navodi i da vlada, nakon privatizacije, namerava da u Uniperu zadrži vlasnički udeo od 25 posto plus jednu akciju, čime bi obezbedila blokirajuću manjinu pri odlučivanju.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор