Državna kancelarija za istrage (LUA) nemačke savezne pokrajine Porajnje-Falačka upozorila je javnost da su sve traženije, „čudotvorne“ pilule za mršavljenje, koje se naručuju preko interneta, opasne, te poručila građanima da ih ni slučajno ne naručuju ili kupuju od privatnih lica.
„Navodno bezopasne tablete za mršavljenje sadrže visoko efikasne aktivne sastojke koji nisu deklarisani na pakovanju, pre svega sibutramin, koji je do početka 2010. godine u Evropi bio odobren pod medicinskim nadzorom kao lek protiv gojaznosti. Međutim, pošto aktivni sastojak ima mnogo ozbiljnih neželjenih efekata, ovo odobrenje je suspendovano“, navodi se na internet stzranici LUA.
Kako se dalje objašnjava, sibutramin može naglo da poveća krvni pritisak i izazove akutne bolesti srca. Sem toga, ukoliko se uzimaj istovremeno sa psihoaktivnim lekovima, postoji rizik od opasnih interakcija, pa i smrti. Proizvodi koji sadrže sibutramin su neodobreni lekovi koji se ne mogu prodati u Nemačkoj, pa svako ko se ovim bavi čini krivično delo, upozoravaju stručnjaci LUA i navode da su u proizvodima za mršavljenje više puta otkrili i fenolftalein.
„Fenolftalein ima laksativan efekat i simulira brzi gubitak težine. Ova supstanca je nekada bila aktivni sastojak laksativa sve dok se nisu pojavile sumnje o kancerogenim nuspojavama, zbog čega se više ne koristi u odobrenim lekovima u Nemačkoj“, dodaje se u saopštenju.
Iz Potrošačkog centra pokrajine Porajnje-Falačka su istakli da proizvodi u ilegalnoj prodaji često sadrže veću koncentraciju materija za mršavljenje od prethodno odobrenih lekova i da je u svetu dokumentovano najmanje 49 smrtnih slučajeva povezanih sa sibutraminom, prenosi b92.
I istraživanje objavljeno 2010. godine u New England Journal of Medicine pokazuje da je efekat sibutramina na smanjenje težine mali. Uz prosečno korišćenje od tri do četiri godine, ispitanici su izgubili samo 1,7 kilograma više od placebo grupe. Istovremeno, kod njih je došlo do povećanja rizika od nefatalnih srčanih i moždanih udara, preneli su nemački mediji.
Sibutramin, koji je inače zakonom zabranjen i u Srbiji, otkriven je i u drugim preparatima poput nekih ruskih proizvoda za mršavljenje i čaja „Trex Tea“, koji je takođe zabranjen, ali može da se nabavi preko ilegalnih kanala.
Оставите одговор