U organizaciji Asocijacije lizing kompanija Srbije (ALCS), u Privrednoj komori Srbije (PKS) je prošle sedmice održana konferencija „Lizing i budućnost mobilnosti“, na kojoj je rečeno da bi vrednost lizinga u Srbiji do kraja godine mogla da dostigne rekordnih milijardu eura.
Tom prilikom je istaknuto da je u prvih devet meseci 2024. za 30 posto veća vrednost novozaključenih ugovora na lizing u poređenju sa istim periodom prošle godine. Lizing u Srbiji je najzastupljeniji vid finansiranja novih vozila (44 posto), rečeno je, ali se na taj način finansira i modernizacija javnog gradskog prevoza, standardizacija taksi vozila, kao i elektrifikacija kurirskih službi i kompanijske flote.
Inače, lizing je omiljeni način finansiranja i malih i srednjih preduzeća (MSP) i preduzetnika u čitavoj Evropi, što se, kako su se složili učesnici konferencije, odražava na dalju ekspanziju lizing industrije. Stoga je naglašeno da će se i u Srbiji najveći deo lizinga koristiti za razvoj poslovanja MSP klijenata. Takođe, očekuje se i da će u narednih nekoliko godina dve trećine svih lizing ugovora u našoj zemlji biti potpisano digitalnim putem.
Prema rečima predsednika Asocijacije lizing kompanija Srbije (ALCS) Ivana Jaukovića, u Srbiji je 70 posto korisnika lizing usluga iz sektora malih i srednjih preduzeća (MSP), pa se na ovaj način očekuje u narednom periodu modernizacija autobusa, tramvaja i trolejbusa, ali i poboljšanje kvaliteta mobilnosti.
– Današnji ciklus upotrebe vozila je takav da se ona koriste kraći period i menjaju češće. Samim tim, korisnik ima mogućnost da vozi najnoviji model i izbegne periode češćih kvarova i većih servisa. Osim toga, primetno je pomeranje fokusa sa koncepta vlasništva na koncept iznajmljivanja, jer savremeni vozači ne žele da razmišljaju o vozilu i održavanju vozila, već samo o njegovom korišćenju – objasnio je Jauković.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Vladimir Arsenović je naglasio da finansijski lizing igra važnu ulogu u održivom razvoju i inovacijama, kao jedan od načina ulaganja u osnovna sredstva, zbog čega je poželjan za novoosnovana MSP i preduzetnike, ali i za sve korisnike sa slabijom kreditnom sposobnošću.
– Lizing zamenjuje sopstvena sredstva, bankarske kredite i zaduživanja putem hartija od vrednosti. Lizing omogućava preduzećima i pojedincima da lakše dođu do ekološki prihvatiljivih tehnologija i rešenja, bilo da se radi o električnim vozilima, obnovljivim izvorima energije ili energetski efikasnim mašinama. Lizing olakšava pristup ovim tehnologijama bez značajnih početnih ulaganja – rekao je Arsenović.
Predsednica Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Aleksandra Đurđević je podsetila da automobilska industrija, koja zapošljava skoro 13 miliona ljudi i godišnje uplaćuje ogromne sume na ime poreza, trenutno prolazi kroz najveću transformaciju u svojoj istoriji.
– Prognoze su da će se u EU do kraja godine prebaciti nivo prodatih vozila iz 2020. godine, ali smo još dosta ispod nivoa prodaje od pre pandemije. Tržište u Srbiji pokazuje „fine signale“, a rast je do sada dostigao 12,6 posto. Kada je reč o prodaji, u Srbiji su prošle godine 84 posto činila polovna, a 16 posto nova vozila. U Srbiji na 1.000 stanovnika ima 362 vozila i u poređenju sa zemljama regiona imamo još prostora za rast – kazala je Đurđevićeva.
Оставите одговор