„Umesto uglja, TENT uvozi i loži blato i kamenje“

U obrenovačkoj Termoelektrani „Nikola Tesla“ (TENT) umesto uglja se spaljuje uvezeno blato i kamenje, po istom modelu koji je krajem 2021. godine doveo do potpunog energetskog kolapsa u celoj zemlji. O svemu ovome svedoče fotografije i dokumentacija inženjera građevinarstva Čedomira Simića, koji već 40 godina radi Elektroprivredi Srbije (EPS), navodi Radar.

O ponovnom štetočinstvu Simić je prvo usmeno, a zatim i pismeno obaveštavao rukovodstvo EPS-a, kao i direktora Dušana Živkovića, a odgovor, prema njegovim rečima, ni od koga nije dobio. Kako je rekao, tri godine ranije, pre nego je iz istog razloga došlo do opšteg energetskog kolapsa, on je upozoravao i podnosio krivične prijave, ali to nije imalo efekta, zbog čega je sada odlučio da istupi javno.

Simić je dostavio dve prijemnice u kojima piše da su u TENT stigla dva kamiona sa prikolicama od po 42 tone uglja uvezenog preko firme Drvo eksport iz rudnika Prijedor u Bosni i Hercegovini, a uz prijemnice i fotografije na kojima se u prikolicama vide blato i kamenje.

– Prvi put sam primetio da nešto nije u redu letos, kada su me pozvali nakon što se prevrnula kipa (prikolica od kamiona) i tada sam video da je u njoj umesto uglja blato i kamenje. Problem je što su to istovarili na deponiji za ugalj, a ne na pepelištu, gde se istovaruje otpad. Kipa se prevrnula zbog težine, jer kada je blato ne može da se izruči normalno – objasnio je Simić.

On je naveo da i iz kopa Kolubara ponovo stiže blato, ali se ne istovaruje na deponiji uglja koji ide u kotao, već se odvozi na deponiju pepela TENT-a A, čime se ne ugrožava proces proizvodnje struje. Radnicima je rečeno da to blato iz Kolubare stiže zbog uvećanja bruto domaćeg proizvoda (BDP), jer se to prikazuje kao proizvodnja uglja, a sve to košta, kaže Sinić, jer to blato treba transportovati i istovariti.

– Na sastanku sindikata i rukovodstva EPS-a, 20. decembra, rekao sam generalnom direktoru Dušanu Živkoviću da se termoelektrana svesno uništava, da uvoze kamenje i blato i mimo svih zakona ih plaćaju kao ugalj. Umesto da mi odgovori, rekao mi je da nema uglja u Kolubari, pa da mora da se uvozi. Upozorio sam ga da je pobrkao temu i da ga ne pitam zašto se uvozi ugalj, nego zašto se uvozi blato i kamenje koje se stavlja u peći. Nije mi odgovorio na to – ispričao je Simić.

Kako je istakao, nije korupcija samo to što se uvozi blato i kamenje, a prikazuje se kao ugalj, već i to što su kamioni pretovareni, jer se u prijemnicama navodi da se preko dozvoljenih 25 tona prevoze 42 tone. On je ocenio da ne može bilo ko da naredi da se ti kamioni ne zaustavljaju na granici, niti da ih nigde usput ni policija ne zaustavlja, te je naglasio da tako nešto nije moguće izvesti bez uticaja vrha vlasti.

– Razumem da su za Dušana Živkovića došla naređenja, ali on je prihvatio da bude generalni direktor. Dao sam mu mesec dana od sastanka 20. decembra da se suprotstavi, da nešto preduzme, ali ništa nije uradio. Ne krivim ja njega da je direktan učesnik, ali ništa ne preduzima da to spreči. To blato i kamenje idu u pogon i ne sagorevaju, pa osim što oštećuju blok, trošimo i skupi mazut. Upozoravao sam usmeno i zamenike generalnog direktora o uvozu blata i kamenja koje se stavlja u peći, ali nije bilo nikakve reakcije, niti se to zaustavilo – ispričao je Simić.

Na pitanje Radara o uvozu takvog uglja i njegovim cenama, iz EPS-a je stigao uopšten odgovor da kompanija maksimalno koristi ugalj sa kolubarskih kopova i kostolačkog kopa Drmno, a da se „eksterni ugalj koristi kako bi u uslovima energetske krize i globalnih izazova u svakom trenutku bile obezbeđene dovoljne količine energenata“.

Prema Simićevim rečima, on je proganjan od strane rukovodstva od kada se 2016. pobunio zbog jednog tendera, koji je oborio i tako uštedeo dva miliona eura ovom državnom preduzeću.

– Imao sam status uzbunjivača i pre 10 godina, ali mi to nije pomoglo. Kada sam prijavljivao problem pre kolapsa 2021, dok je Milorad Grčić bio direktor, premestili su me u Kolubaru. Ni tada nisu o tome odlučivali direktori, već je to naređenje stiglo odozgo. Mnogo sam pretrpeo što sam ranije prijavljivao. Najvažnije je da institucije rade i to je ono što traže studenti – rekao je Simić i poručio da „ova vlast za naše pare uništava EPS“.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор