Porast kupovine zlata u Srbiji i do 400 posto

Na svetskim berzama cena zlata je krajem nedelje porasla iznad 2.950 dolara po unci, dostigavši tako novi rekordni nivo. Ni tržište Srbije ne odstupa od globalnog trenda koji je i u prvim mesecima ove godine usmerio veliki broj fizičkih i pravnih lica ka investiranju u zlato.

Potražnja investitora za sigurnim utočištem kapitala nastavlja da raste usled globalnih geopolitičkih i ekonomskih nesigurnosti, podstaknutih novim carinama američkog predsednika Donalda Trampa.

– Cena zlata u kontinuitetu raste od januara prošle godine. U 2024. godini zabeležen je rast veći od 40 posto. Razlog za to bile su, dominantno, tenzije na Bliskom istoku i geopolitika koja je obeležila prošlu godinu. Kretanja kamatnih stopa skoro da nemaju nikakav značaj na kretanje vrednosti zlata i u ovoj godini koja je počela istim trendom. Tražnja je u 2024. godini u našoj zemlji uvećana 100 posto u odnosu na 2023. godinu, a u prvim mesecima ove godine uvećana je za čak 400 posto u odnosu na isti period prošle godine – objašnjava Ranko Jocović iz Zlatare Gold, jednog od vodećih prodavaca investicionog zlata u Srbiji, prenosi Bizportal.

Prema njegovim rečima, dolazak Trampa na vlast u SAD bio je globalno turbulentan, jer je veći deo sveta smatrao da će doći do prekida rata u Ukrajini i smirivanja sukoba širom sveta, zbog čega su berze rasle.

– Do toga još nije došlo, ali sada vidimo neke konkretne pomake. Ono što je još vidljivije jeste da su nova ekonomska politika SAD i carine prema Kanadi, Kini i još nekim zemljama, uticali progresivno na kretanje vrednosti zlata. A kako se veliki deo SAD snabdevao investicionim zlatom iz Kanade, došlo je je do migracije agregatne tražnje prema evropskim kovnicama, koje postaju glavni globalni partner za nabavku najvrednijeg plemenitog metala. To je dovelo do rekordne tražnje na globalnom nivou – kaže Jocović.

Kako dalje objašnjava, tražnja za zlatom na našem tržištu iz dana u dan je sve veća, a mnogi investitori su za godinu dana ostvarili zaradu od 37 posto na uloženi novac. Ulaganje u zlato, koje važi za dugoročno sigurno, i novonastale okolnosti, kaže Jocović, učinili su da ono postane efikasno sa značajnim finansijskim benefitom u formi ostvarene zarade na uloženi novac i što se tiče kratkoročnog ulaganja.

– U zlato ne ulažu samo pojedinci, već sve češće i kompanije. Ulaže se onaj deo poslovne akumulacije koja se nalazi na poslovnom računu, a koji nije potreban za obavljanje svakodnevne poslovne aktivnosti. Tu mali problem pravi nedostatak međunarodnog računovodstvenog standarda koji bi računovođama dao jasne smernice kako da vode ovu imovinsku klasu. Iz iskustva možemo reći da se investiciono zlato računovodstveno vodi na poslovnim zalihama privrednog društva i na kraju poslovne godine vrednuje se u skladu sa međunarodnim računovodstvenim standardom prema kojem se vrednuju poslovne zalihe privrednog društva – kaže Jocović.

Prema podacima Goldprice.org, cena zlata je krejem nedelje porasla za oko 1 posto, na mesečnom nivou za gotovo 6 posto, na godišnjem više od 44 posto, za poslednjih pet godina 77 posto, a za poslednjih 20 godina čak 584 posto.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор