Nemačka ambasada u Srbiji i Nemačko-srpska privredna komora organizovale su juče u Beogradu konferenciju pod nazivom Climate Talks: Zelena transformacija i dekarbonizacija industrije koja ima za cilj promociju dijaloga o zelenoj tranziciji sa posebnim osvrtom na Mehanizam prekograničnog usklađivanja emisija ugljen-dioksida (CBAM).
Tom prilikom, ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad je najavila da će Nemačka u naredne dve godine investirati u Srbiju još 200 miliona eura, od čega najveći deo u energetiku, javlja agencija Tanjug.
– Ovom konferencijom želimo dodatno da podignemo svest o mehanizmu prekograničnog prilagođavanja CBAM-a, koji je deo paketa EU. Od 2026. godine CBAM će biti u potpunosti prisutan, a mi treba da se pripremimo i budemo spremni. Ta regulacija je šansa za transformaciju i inovacije. Brzim prilagođavanjem Srbija bi mogla čak i da unapredi sopstvenu trgovinsku poziciju i trgovinske odnose u poređenju sa drugim delovima sveta i regiona – rekla je Konradova i poručila da Nemačka podržava taj proces u Srbiji i da će to činiti i dalje.
Ona je istakla da zelena transformacija predstavlja srž nemačko-srpske saradnje, ne samo zbog velikih ulaganja u naš energetski sektor i državnu razvojnu banku, već i zbog investicija u zelenu transformaciju manjih i srednjih preduzeća kroz novi projekat zelene ekonomije GIZ-a.
Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Milan Grujić je naglasio da klimatski izazov nije samo ekološko pitanje već i ekonomski imperativ. On je poručio da smo na pragu nove industrijske ere u kojoj održivost nije luksuz ili dodatak, već osnova za dugoročnu konkurentnost i rast.
– CBAM je putokaz za budućnost. Naša misija je da usmeravamo i podržavamo kompanije u Srbiji u prilagođavanju zahtevima Evropske unije i globalnog tržišta koji se brzo razvijaju. Zelena ekonomija je pokretač rasta, a održivost nije trošak, već ulaganje u otpornost, što pozicionira naše industrije da napreduju na sve konkurentnijem i ekološki svesnijem globalnom tržištu – istakao je Grujić.
On je podsetio da je put Srbije ka zelenoj transformaciji već u toku, s obzirom na to da je Zakon o klimatskim promenama iz 2021. obezbedio zakonodavnu osnovu, a mnoge srpske kompanije već se proaktivno pripremaju za CBAM usklađenost.
– Prava zelena tranzicija zahteva promenu načina razmišljanja, a to je i prilika da se Srbija pozicionira kao ključni igrač u zelenoj ekonomiji, kako bi privukla investicije i otvorila radna mesta u industrijama budućnosti. Kompanije koje vide održivost kao stratešku prednost ne samo da će se prilagoditi, već će se i istaći. Oni će inovirati, inspirisati i voditi Srbiju ka tome da postane regionalno čvorište za održivu industriju – zaključio je Grujić.
Оставите одговор