Nemački radnici dugo godina izdvajaju deo svoje zarade za obavezno penzijsko osiguranje da bi na kraju dobili malo. Konkretno, prosečna penzija nakon 45 godina i dva meseca rada iznosi svega 1.500 eura, što je premalo u odnosu na standard i nivo potrošačkih cena u vodećoj ekonomiji Evrope.
Za penziju od 1.250 eura u Nemačkoj je potrebno da se radi i za to vreme uplaćuju doprinosi punih 37 godina i sedam meseci, odgovara Ministarstvo za socijalno staranje na pitanje poslanika Levice Zerena Pelmana, a prenosi agencija DPA.
Prema navodima, za penziju jednaku minimalnoj osiguranoj sumi od 938 eura zaposleni mora da uplaćuje penzioni doprinos 28 godina i tri meseca. Ministarstvo je računicu zasnovalo na pretpostavci da je zaposleni u penziju otišao 1. januara ove godine, nakon primanja prosečne plate i prosečnih uplata u penzijski fond.
Međutim, mnogi zaposleni u Nemačkoj ne zarađuju nacionalni prosek, pa milioni radnika ni nakon decenija rada ne uspevaju da ostvare pristojnu penziju. Stoga je Pelman pitao i koliko su konkretno uplatili penzioneri prema zadatim parametrima fonda, te saznao da je za penziju od 1.500 eura potrebno tokom radnog veka ukupno zaraditi bruto 1,25 miliona eura i od toga penzijskom fondu uplatiti ukupno 119.066 eura.
– Nemački penzioni sistem je izudarala politika socijaldemokrata (SPD), Zelenih i liberala (FDP). Penzioneri premalo dobijaju posle dugog uplaćivanja – izjavio je Pelman, šef poslaničkog kluba Levice u Bundestagu.
Inače, najmanja stranka u Bundestagu, Levica, zahteva povećanje svih penzija za 10 procenata.
Оставите одговор