Radnici u Nemačkoj sve više dana provode na bolovanju, zbog čega direktor osiguravajuće kuće Allianz Oliver Bejte u intervjuu za medije predlaže ponovno uvođenje „dana čekanja“, odnosno da radnici sami snose troškove prvog dana bolovanja.
Kako je rekao, ova mera bi smanjila opterećenje poslodavaca, s obzirom na to da je u Nemačkoj, za razliku od mnogih drugih zemalja, kontinuirana isplata plate od prvog dana bolovanja na snazi već decenijama, podsećaju nemački mediji.
Ovaj predlog Bejte je opravdao velikim brojem bolovanja, budući da radnici u Nemačkoj prosečno izostaju sa posla 20 dana godišnje, dok prosek u EU iznosi samo osam dana, prenosi Fenix magazin.
– Nemačka je svetski šampion kada je reč o bolovanjima, a to povećava troškove sistema. Poslodavci godišnje plaćaju 77 milijardi eura za kontinuirane isplate plata radnicima na bolovanju. Zdravstvena osiguranja dodatno izdvajaju 19 milijardi eura, što čini ukupno oko šest posto socijalnih troškova. U EU taj procenat iznosi prosečno 3,5 posto – objasnio je Bejte i dodao kako je zaista neverovatno da je Nemačka na sedmom mestu u svetu po broju poseta lekarima.
Prema njnegovom mišljenju, uvođenje dana čekanja moglo bi da smanji i broj lažnih bolovanja, jer bi isplata plata započinjala tek nakon dobijanja zvanične lekarske potvrde o bolesti. Bejte je apelovao i na sveobuhvatnije reforme zdravstvenog sistema, te poručio da je u društvu koje stari potrebno preispitati finansijske prioritete.
Troškovi obaveznih zdravstvenih osiguravajućih društava u Nemačkoj do kraja 2024. godine mogli bi dostići 289 milijardi eura, dok doprinosi građana i dalje rastu. Stoga Bejte procenjuje da bi efikasnija organizacija mogla doprineti uštedi do 40 milijardi eura, a ta sredstva, kako kaže, mogla bi se usmeriti na druge potrebe zdravstvenog sistema.
Оставите одговор