– Pored novca koji će same da prikupe, mi ćemo opštinu koja je najviše napredovala u naplati, nagraditi sa 400.000 franaka. Ostale četiri najuspešnije opštine međusobno će podeliti preostali deo novca iz fonda, tako što će drugoj pripasti 300.000, trećoj 150.000, četvrtoj 100.000, a ona na petom mestu dobiće 50.000 švajcarskih franaka – rekao je Grunauer i dodao da je istraživanje koje je GIZ sproveo u opštinama u istočnoj Srbiji pokazalo da se skoro 22 posto nekretnina građana ne oporezuje, jer nisu registrovane i nalaze se van evidencije.
Po njegovim rečima, GIZ kroz program za „Lokalni ekonomski razvoj“ pomaže ovim opštinama u ažuriraju baze podatka o imovini, kao i da dodatnim oprezivanjem imovine koja nije bila evidentirana, dođu do novca i time uspostave jednak odnos prema svim svojim poreskim obveznicima.
Na popisivanju imovine GIZ je u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje angažovao ljude sa evidencije nezaposlenih lica, a kako objašnjava Grunauer, do kraja februara biće završen popis imovine u svih devet opstina istočne Srbije – Negotinu, Knjaževcu, Golubcu, Velikom Gradištu, Majdanpeku, Zaječaru, Soko Banji, Boljevcu i Kladovu. Grunauer je izjavio da građani uglavnom prihvataju popisivače, i da „normalno reaguju, jer znaju da je to u interesu zajednice kojoj pripadaju“, ali da ima i onih „koji misle da mogu da se inate i da tako prođu“.
On je ukazao da je ovaj posao od posebne važnosti, jer država nema novca kao ranije da popunjava budžete lokalnih samouprava, i istakao da je za evidentiranje imovine važna i politička podrška predsednika opština, koji treba gradanima objasne zašto je to dobro.
– Ne samo da je pravedno da su kad plaćaju, pred zakonom svi jednaki, već i lokalna samouprava kroz porez na novopopisanu imovinu u proseku dobija 22 posto dodatnih prihoda – naglasio je Grunauer.
Оставите одговор