Na ekonomskom forumu centralne i istočne Evrope „Juromani“ (Euromoney), u okviru panela „Evropa: Oporavak i rast“, kojim je otvoren skup, Radulović se sa predstavnicima finansijskih institucija Bugarske i Rumunije složio da je stopa rasta u regionu slabija od potrebne.
– Na prvih 300 evra koje neko zaradi u Srbiji mora da plati porez od 120 evra. Potrebno je smanjiti porez na zarade, jer se zbog ovakve situacije 30 posto bruto domaćeg proizvoda nalazi u zoni „sive ekonomije“. Privatnom sektoru i ljudima treba dati više para za investicije, a slab privredni rast prouzrokovan je ne sprovođenjem neophodnih strukturnih reformi u državi u proteklih 10 godina. Aktuelni Zakon o radu i previsoke poreske stope podstiču „sivu ekonomiju“, pa bi izmena ovog zakona i sprovedena poreska reforma, mogli predstavljati podstrek za privredu – istakao je Radulović.
Prema njegovim rečima, u ovoj godini očekuje se rast od jednog procenta, a u narednoj godini rast od 1,5 posto, što je daleko od onoga što je potrebno Srbiji. Radulović je ukazao i da je Vlada u proteklom periodu sprovela značajne reforme, a da je trenutno u njenom fokusu kreiranje dobrog okvira za biznis. S tim u vezi, kako je rekao, radi se na novom zakonu o radu, kao i na regulativi vezanoj za građevinske dozvole, koja je prekomplikovana i problematična, jer ostavlja prostor za korupciju.
– Vlada je indentifikovala ključne oblasti u kojima treba raditi na poboljšanju kako bi se pospešio privredni rast. Stanje u kojem se radi na oporavku privrede je teško, a nezaposlenost u Srbiji je viša od 20 posto. Mi smo mala ekonomija i naš problem je strukturalni, pošto se puno novca troši za ne funkcionalna preduzeća. Ako sprovedemo reforme, uveren sam da ćemo imati veći rast, jer za to postoji veliki prostor – naglasio je Radulović.
Ministar će danas govoriti i na okruglom stolu posvećenom mogućnostima investiranja i poslovanja u Srbiji, na kome će potencijalnim investitorima predstaviti novi regulatorni okvir za privatizaciju, kao i potencijal za „braunfild“ investicije u 153 preduzeća u restrukturiranju i 419 drugih preduzeća u nadležnosti Agencije za privatizaciju.
U organizaciji austrijske ambasade u Beogradu, Privredne komore Austrije i Ministarstva privrede Srbije, Radulović će se u sredu sastati sa predsednikom Privredne komore Austrije, Kristofom Lajtlom i sa 47 generalnih direktora najznačajnijih austrijskih kompanija koje imaju poslovni interes u Srbiji. Najavljeno je da će tokom boravka u Beču, Radulović imati brojne bilateralne susrete, kao i sastanak sa predstavnicima Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.
Оставите одговор