Zavod za intelektualnu svojinu Srbije dodelio je oznaku zaštićenog geografskog porekla pirotskoj peglanoj kobasici, kao trećem po redu takvom proizvodu iz pirotskog kraja, nakon pirotskog ćilima, zaštićenog 2003. i pirotskog kravljeg kačavalja, zaštićenog 2013. godine.
Gradska uprava je tim povodom saopštila da su na ovaj način sačuvani receptura i proces proizvodnje pirotske peglane kobasice i stvorena zakonska osnova za sprečavanje pokušaja kopiranja i prisvajanja proizvoda, kao i izmeštanja proizvodnje iz Pirota, prenosi agencija Beta.
– Reč je o visokokvalitetnom proizvodu koji je odavno zaslužio da dobije oznaku geografskog porekla. Zasigurno spada u tri najkvalitetnija proizvoda koja se prave na teritoriji Srbije od sirovina koje potiču sa naših prostora. Takav proizvod, sa takvom tradicijom, od značaja je za državu Srbiju i zaista prevazilazi okvire grada Pirota – rekla je Vesna Đorđević, direktorka Instituta za higijenu i tehnologiju mesa u Beogradu i dodala da sa tom zaštitom posao nije gotov i da sada treba zaštitu uraditi i na međunarodnom nivou.
Zamenik gradonačelnika Pirota Miloš Colić je istakao da tradicionalni proizvodi peglana kobasica, ćilim i kačkavalj doprinose razvoju privrede i turizma Pirota. On je poručio da je stočarstvo prirodni potencijal Stare planine i da je obnova stočarstva ukazana prilika koju lokalna ekonomija mora da iskoristi.
– Značajnu ulogu u promociji pirotske peglane kobasice imali su sajmovi, a počelo se 2013. godine, kada je održan prvi Sajam pirotske peglane kobasice. Očekujemo da će dobijanje sertifikata za proizvod sa oznakom geografskog porekla svim proizvođačima pružiti mnogo koristi i mogućnosti prodaje i adekvatne cene – kaže predsednik Udruženja proizvođača pirotske peglane kobasice Marjan Savić.
U procesu dobijanju oznake geografskog porekla Grad Pirot je pružio finansijsku i logističku podršku, a najveću zaslugu imaju proizvođači, budući da za pirotsku peglanu kobasicu zna cela Srbija. Naime, Turistička organizacija Pirota već deset godina organizuje Sajam pirotske peglane kobasice, a poslednji je, zbog epidemije korona virusa, održan 2020. godine sa velikim brojem izlagača i posetilaca.
Peglana kobasica se tokom zime jedino pravi u pirotskom kraju i to od najkvalitetnijeg kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa, sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća i bez ikakve termičke obrade. Suši se na promaji i svaki dan pegla flašom, zbog čega je i dobila takvo ime.
Оставите одговор