Eksperiment sa uvođenjem četvorodnevne radne nedelje pokazao se uspešnim u Nemačkoj, budući da su kompanije pozitivno ocenile takav koncept koji je, između ostalog, povoljno delovao i na fizičko i mentalno zdravlje zaposlenih.
Parametri finansijskog uspeha, poput prihoda i profita, ostali su tokom ovog šestomesečnog istraživanja u celini stabilni, uprkos smanjenju broja radnih sati, što ukazuje na određeno povećanje produktivnosti, prenosi agencija Blumberg.
Gotovo tri četvrtine kompanija, od ukupno 45 koliko ih je učestvovalo u eksperimentu, saopštilo je da se neće vraćati na tradicionalnu petodnevnu radnu nedelju, a samo su dve velike firme bile prinuđene da napuste istraživanje usled „ekonomskih poteškoća ili nedostatka interne podrške“.
Nemačka se, kao i druge zapadne ekonomije, suočava sa demografskim problemima zbog ubrzanog starenja stanovništva. Očekuje se da će do 2035. godine više od sedam miliona ljudi napustiti nemačko tržište rada, a stopa nataliteta i imigraciona politika nisu dovoljni da bi se to nadoknadilo.
Rezultati eksperimentalnog uvođenja četvorodnevne radne nedelje u najvećoj evropskoj ekonomiji su pokazali da su u skladu sa rezultatima sličnih pilot projekata koji su ranije sprovedeni u Velikoj Britaniji, Portugaliji i Južnoj Africi.
Оставите одговор