Nemačka menja proceduru za vraćanje otetih umetničkih dela

Nemačka vlada će reformisati proceduru za vraćanje umetničkih dela koja su pre i tokom Drugog svetskog rata oteli nacisti. Projekat su kritikovali advokati i potomci žrtava, ali ga je odobrio Centralni savet Jevreja.

Naime, od dolaska Adolfa Hitlera na vlast 30. januara 1933. i nemačke kapitulacije 8. maja 1945. godine, na stotine hiljada kulturnih dobara je oteto i ukradeno od stvarnih vlasnika, uglavnom Jevreja. Nemačka 43 druge države su se tek u decembru 1998. obavezale da pronađu i, ako je moguće, vrate ukradena umetnička dela.

Međutim, gotovo 80 godina nakon pada Trećeg rajha, sva opljačkana imovina i dalje nije vraćena potomcima žrtava. Prema sadašnjem sistemu, i podnosilac zahteva i vlasnik navodno opljačkanih umetničkih dela moraju pristati na arbitražu, što su mnogi sadašnji vlasnici ukradene imovine odbili da urade.

Predloženom reformom procedure vraćanja planirano je da se sadašnja savetodavna komisija, čije odluke nisu obavezujuće, zameni arbitražnim sudom za restituciju dobara, ali to podrazumeva da će to biti bez saglasnosti muzeja koji drže ta umetnička dela, prenosi agencija Frans pres.

– Nemačka će bolje preuzeti svoju istorijsku odgovornost zahvaljujući toj reformi. Novi mehanizam će omogućiti žrtvama ili njihovim potomcima da sami podnesu zahtev za povraćaj imovine – izjavila je ministarka kulture Klaudija Rot.

U otvorenom pismu kancelaru Olafu Šolcu, objavljenom u utorak, grupa advokata i potomaka žrtava osudila je predlog reforme, smatrajući da će, umesto poboljšanja pristupa pravdi, reforma isključiti „čitave grupe žrtava“ i ograničiti prava na restituciju.

Prema oceni Centralnog saveta Jevreja u Nemačkoj, koji je učestvovao u razgovorima povodom reforme, i Konferencije za jevrejske zahteve, organizacije koja traži kompenzaciju za preživele žrtve Holokausta, ova reforma predstavlja prvi korak. Međutim, njihov cilj ostaje uvođenje zakona o restituciji i za privatne institucije, kao što to već imaju druge evropske zemlje.

Poslednjih godina potraga za opljačkanim umetničkim delima je olakšana za potomke žrtava zahvaljujući deklasifikaciji mnogih dokumenata, internetu i digitalizaciji, kao i lakšem pristupu muzejima, trgovcima umetničkim delima i aukcijskim kućama.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор