Srbija se sprema da ukine zabranu izgradnje nuklearki

Novim Zakonom o energetici, Srbija će ukinuti zabranu izgradnje nuklearnih elektrana, uvesti obaveznu sertifikaciju instalatera postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, urediti balansno tržište i uvesti mogućnost da krajnji kupci postanu aktivni kupci koji sklapaju ugovore sa promenljivom cenom.

Ministarstvo rudarstva i energetike objavilo je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici i pozvalo sve zainteresovane da učestvuju u javnoj raspravi koja će trajati do 10. septembra, piše Balkan Green Energy News.

Zakonskim novinama uvode se nove energetske delatnosti poput agregiranja, proizvodnje i trgovine nekonvencionalnim gorivima, čime će se omogućiti učešće krajnjih kupaca i malih preduzeća na tržištu električne energije. Nekonvencionalna goriva su tečna ili čvrsta goriva proizvedena iz neopasnog tečnog ili čvrstog otpada koji nije pogodan za reciklažu, a koja se koriste u proizvodnji cementa i kreča, termoelektranama na ugalj, postrojenjima za kogeneraciju ili kombinovanu proizvodnju toplotne i električne energije, i postrojenjima za sagorevanje u fluidizovanom sloju.

Uvodi se obaveza dobijanja licence za skladištenje struje, a od 1. januara 2026. će početi naplata postupka promene snabdevača za krajnje kupce. Krajnji kupci će sa snabdevačem koji ima više od 200.000 kupaca, moći da zaključe ugovor sa promenljivom cenom električne energije. Domaćinstva i mali kupci sa godišnjom potrošnjom ispod 100.000 kWh, dobiće pravo na besplatan pristup aplikaciji za poređenje ponuda različitih snabdevača.

Najkasnije do 31. decembra 2026. biće ukinuti neto obračun i neto merenje koji su uređeni Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije, a koje koriste prozjumeri (kupci-proizvođači). Instalateri postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije moraće biti sertifikovani.

Aktivni kupac se definiše kao krajnji kupac ili grupa krajnjih kupaca koji zajednički deluju, koji koriste ili skladište električnu energiju proizvedenu u okviru svojih objekata, samostalno je prodaju, učestvuju u uslugama fleksibilnosti i merama energetske efikasnosti, pri čemu ove aktivnosti ne predstavljaju njegovu osnovnu komercijalnu ili profesionalnu delatnost.

Po prvi put se uvodi i pojam mehanizma za obezbeđenje kapaciteta, te je propisano da od 1. jula 2025. u okviru ovog mehanizma ne mogu biti angažovane elektrane koje emituju više od 550 g CO2 po kWh električne energije i više od 350 kg CO2 godišnje po instalisanoj snazi u kW.

Predviđeno je da sa danom stupanja na snagu novog zakona prestaje da važi Zakon o zabrani nuklearnih elektrana u Saveznoj Republici Jugoslaviji, koji je zabranjivao gradnju nuklearki, a donet je tri godine nakon nuklearne katastrofe u Černobilju u Ukrajini. U Ministarstvu kažu kako će ove izmene omogućiti pripremu i sprovođenje Programa razvoja mirnodopske primene nuklearne energije i obrazovanje Direkcije za razvoj Programa nuklearne energije.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор