Tokom predstojeće praznične sezone na srpskim graničnim prelazima biće otvorene sve raspoložive kolovozne trake, a radno vreme će biti produženo kako bi putnici imali alternativne mogućnosti za prelazak granice, saopštavaju iz Uprave carina.
Granični prelaz Horgoš, na kom je intenzitet saobraćaja najveći, radi punim kapacitetom. Osim graničnog prelaza Horgoš 2, koji od 26. avgusta radi svim danima od 04 do 23 časa, produženo radno vreme uvedeno je i na prelazima Bajmok i Bački Vinogradi. Granični prelaz Bajmok će do 12. januara petkom, subotom i nedeljom raditi 24 časa, dok će prelaz Bački Vinogradi raditi vikendom do 22 časa.
Carinska služba preporučuje putnicima da prethodno provere stanje na odabranom prelazu ka kome se upute, pregledom snimaka sa nadzornih kamera na sajtovima MUP-a i AMSS-a, kao i preko raznih aplikacija na mobilnim telefonima. Iz Carine podsećaju da su pokloni takođe roba i da samim tim nisu izuzeti od prijavljivanja, te savetuju da se carinicima prijavi sva vredna roba, bez obzira da li je reč o poklonima ili predmetima za ličnu upotrebu, navodi se u saopštenju, a prenosi agencija Tanjug.
Ndležni podsećaju da državljani Republike Srbije imaju pravo da bez plaćanja dažbina u zemlju unesu robu u vrednosti do 100 eura, dok robu za lične potrebe čija vrednost ne prelazi 3.000 eura mogu da ocarine na samom graničnom prelazu u tzv. skraćenom postupku. Dažbine u tom slučaju iznose 10 posto od vrednosti robe i 20 posto pripadajućeg PDV. Rezidenti u gotovini iz zemlje mogu izneti do 10.000 eura bez prijavljivanja, a nerezidenti uz potvrdu i više.
U slučaju unosa novca, dužnost svakog putnika je da prilikom prelaska granice obavezno prijavi kada u zemlju unosi sumu od 10.000 eura ili više. Tranzitni putnici koji samo prolaze kroz Srbiju na putu do svog konačnog odredišta takođe imaju obavezu da prijave kako sume novca veće od 10.000 eura, tako i vrednije predmete koje nose sa sobom, bez obzira na to što ne ostaju u Srbiji, što je moguće uraditi i pre puta preuzmanjem i popunjavanjem obrazaca sa sajta Uprave carina, čime se izbegavaju nepotrebne neprijatnosti, poručuju srpski carinici.
Оставите одговор