U Nemačkoj 1. maja stupa na snagu nova uredba o otpadu, čiji je cilj smanjenje udela stranih materija u biološkom otpadu, poput plastike, stakla ili metala koji često završavaju u kanti za biološki otpad.
S obzirom na to da je strane materije često teško odvojiti, one u najgorem slučaju mogu učiniti neupotrebljivim organski otpad ili čak štetnim po životnu sredinu. Stoga, ova uredba uvodi određene izmene u procesu prikupljanja otpada i usmerena je na poboljšanje kvaliteta biološkog otpada i smanjenja troškova odvajanja stranih supstanci, prenosi Feniks magazin.
Prema novim propisima, od 1. maja biološki otpad sme da sadrži najviše jedan posto stranih materija. Kompanije za odlaganje otpada moraju strožije kontrolisati kontaminaciju kanti za biološki otpad, uključujući korišćenje senzora na vozilima za njegovo sakupljanje. Kante sa sadržajem stranih materija većim od tri posto više se neće prazniti.
Ukoliko se kanta za biootpad ne isprazni, vlasnik je dužan da ga odvoji i pravilno odloži, što može podrazumevati dodatne troškove i trud. Sem toga, dugotrajno držanje pune kante za biološki otpad, naročito tokom letnjih meseci, može dovesti do neprijatnih mirisa, tako da za teže kršenje propisa o otpadu mogu biti izrečene kazne do 2.500 eura.
Inače, kanta za biološki otpad treba da sadrži biorazgradivi otpad iz kuhinje i bašte. Na primer, to su: hleb i pekarski proizvodi, ljuske od jaja, riba, meso i kobasice, mlečni proizvodi, voće i povrće, filteri za kafu i kesice čaja, baštenski otpad (cveće, zemlja za saksije, lišće, delovi biljaka, trava, korov, grančice), slama, seno i stelja za sitne životinje), kosa, perje i kosti.
Sa druge strane, materije koje ne spadaju u biološki otpad i koje treba odvojijti su: plastika i ambalaža (kese, posuđe i pribor za jelo za jednokratnu upotrebu, kapsule za kafu, saksije za cveće i biljke, čak i one koje se mogu kompostirati), metal, staklo i keramika, tretirano drvo (nameštaj i iverica), pelene i proizvodi za higijenu (tamponi, ulošci i pelene koje se mogu kompostirati, životinjski otpad poput psećeg izmeta ili mineralna stelja za male životinje, pepeo, čađ, lekovi i hemikalije, kese za usisivače, krpe za čišćenje, tapete i tepisi.
Spisak otpada koji je pogodan za reciklažu a koji je propisan Pravilnikom o biološkom otpadu, dostupan je na sajtu Saveznog zavoda za životnu sredinu, zaštitu prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača (BMUV), mada lista nije obavezujuća, pa kome se plaća kazna ne mora da je se pridržava.
Оставите одговор