Za sve dublju krizu i nedostatak investicija u najvećoj evropskoj ekonomiji kriv je nemački zakon koji vladi zabranjuje da se zadužuje, a ne pravila o potrošnji Evropske unije, poručio je evropski komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis.
On je odbacio tvrdnje nemačkih političara da su pravila EU strožija od berlinske „kočnice duga“, zakona oko kog se u Nemačkoj “lome koplja” nakon pada vlade i raspisivanja novih izbora 23. februara. Kako je rekao, “kočnica duga” zapravo češće nameće strožije fiskalne zahteve Nemačkoj od novog evropskog okvira ekonomskog upravljanja.
Iz tog razloga, u Nemačkoj sada raste pritisak na lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridriha Merca, koji prema anketama ima najviše šansi da postane novi kancelar, da ublaži ograničenja potrošnje u situaciji kada se ekonomija raspada. Iako je on s vremena na vreme oprezno otvarao vrata reformama kako bi održao veće investicije, zvanični stav njegove stranke usmeren je na podršku aktuelnoj politici potrošnje, s obzirom na to da se u izbornom manifestu poručuje: „Dugovi danas znače povećanje poreza sutra“.
Šolcova Socijaldemokratska partija levog centra (SPD) i Zeleni, koji su trenutno još uvek u vladi, podržavaju drastičnije promene samonametnutog zakona koji ograničava razliku između potrošnje i prihoda na 0,35 posto BDP-a, osim u vremenima vanrednog stanja, prenosi bizportal.
S druge strane, „kočnicu duga“ podržava fiskalno konzervativna Slobodna demokratska partija (FDP) čiji lider i bivši nemački ministar finansija Kristijan Lindner smatra da je njeno “brisanje besmisleno jer bi pravila EU i dalje zahtevala veće rezove potrošnje”. Naime, novi fiskalni okvir EU daje zemljama više vremena da obuzdaju potrošnju i nameće godišnje ciljeve za smanjenje duga i deficita koji su, pre svega, uvedeni upravo na Lindnerovo insistiranje.
Inače, Nemačka je jedna od devet zemalja koje su ranije ove godine bile uvrštene u takozvanu proceduru za makroekonomsku neravnotežu.
Оставите одговор