Pilot-projekat proizvodnje zelenog vodonika u našoj zemlji „HyDSerbia“, koji finansira Savezno ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske mere Nemačke, realizovaće firma Leipziger Energiegesellschaft iz Lajpciga, koja se bavi projektovanjem i implementacijom fotonaponskih sistema.
Ovo napredno postrojenje će se sastojati od fotonaponskog generatora i fabrike u kojoj će se vodonik generisati postupkom elektrolize. U početku će služiti za male industrijske proizvodnje i praktične komercijalne upotrebe zelenog vodonika na u Srbiji. Projekat će biti sproveden kao studija slučaja koja će obezbediti tehničku, regulatornu i komercijalnu osnovu i za naknadno planirano povećanje proizvodnje zelenog vodonika u celom regionu Srbije.
„Organizovanjem održivih i pouzdanih lanaca snabdevanja za klimatski neutralan izvor energije u budućnosti bi trebalo da bude zadovoljen i deo potražnje Savezne Republike Nemačke“, saopštava nemačko ministarstvo, a prenosi eKapija.
Studija izvodljivosti za veliko industrijsko skaliranje proizvodnje, transporta i izvoza zelenog vodonika i derivata na različitim lokacijama u Srbiji, koju je izradio nemački Fraunhofer institut, pokazuje da nemačka planira da zeleni vodonik porizvodni širom naše zemlje. U njoj se navodi da je osnovna motivacija projekta HyDSerbia razvoj srpskog tržišta vodonika kao jednog od stranih tržišta od strateškog značaja za nemačku strategiju uvoza zelenog vodonika i derivata.
Nemačko Ministarstvo je za ovaj projekat odvojilo nepunih 3,5 miliona eura, za period od 2022. do 2026. godine, a navodno bi i nemačka razvojna banka KfW mogla da se uključi. Predstavnici te banke su za SeeNews rekli kako razmatraju mogućnost da podrže sektor zelenog vodonika u Srbiji, uključujući potencijalno korišćenje privatnih investicija, sa ciljem da se stimuliše lokalni lanac vrednosti vodonika i podrže napori Srbije za dekarbonizacijom.
Inače, direkotr KfW za jugozapadnu Evropu i Tursku, Klaus Miler, razgovarao je u sredu sa srpskom ministarkom energetike Dubravkom Đedović Handanović i tom prilikom izrazio interesovanje banke za ulaganje u inovativne projekte u oblasti OIE, poput zelenog vodonika. Kako je saopšteno, investicija bi se realizovala kroz potencijalni pilot projekat, a u saradnji sa privatnim sektorom, što bi otvorilo vrata za nove investicije u vodoničnu infrastrukturu u Srbiji.
Оставите одговор