Zbog inflacije i opšteg poskupljenja, u Srbiji su cene nekretnina ove godine skočile za 5 do 20 procenata, zavisno od lokacije, a Beograd ubedljivo vodi po rastu cene stambenog kvadrata, kaže potpredsednik stručnog saveta Klastera nekretnina Srbije Milić Đoković.
– U Srbiji su cene stanova skočile u odnosu na prošlogodišnji prosek, koji je inače bio visok u poređenju godinom ranije. Najviše su skočile cene u Vojvodini, a Beograd je “šampion” po ceni kvadrata i količini para uloženih u kupovinu, jer se tu prodaju najskuplji kvadrati – rekao je Đoković i dodao da od septemba očekuje intezivniju kupoprodaju, prenosi agencija Beta.
On je objasnio da su cene nekretnina skočile zbog evroinflacije i poskupljenja svega i da se neće smiriti, već da će nastaviti da rastu dokle god se inflacija ne smiri. Prema njegovim rečima, cene stanova su, u odnosu na prosečnu cenu, najviše skočile u Mirijevu i Jakovu, s obzirom na to da je mikrolokaciju potrebno gledati ne samo po opštinama, već i po naseljima.
– U Starom gradu prosečna cena stanova je između 4.000 i 5.000 eura i tu cena poraste za dva ili tri posto, što je 100 ili 200 eura više po kvadratu, a u Mirijevu je kvadrat bio oko 1.800 eura, a sada je 2.500 eura, a to je skok od 30 posto. U Beogradu ne može da se kupi stan ispod 2.000 eura po kvadratu, pa sve do 10.000 eura – naveo je Đoković, istakavši da ne postoji značajna razlika u ceni novogradnje i starogradnje, 10 do 20 posto.
Vlasnica agencije za nekretnine Katarina Lazarević kaže da cene nekretnina u Beogradu ne miruju i da su previsoke, a posebno novogradnje, mada i starogradnja, dodaje, prati novogradnju. Ona ističe da je prodaja usporila, jer su visoke cene i ove godine bitno smanjile promet u odnosu na prošlu godinu.
– Sada kupoprodaja stagnira, zato što su cene vrlo visoke i ne mogu više da rastu, jer za njih nema kupaca. Teško da će se normalizovati sve dok investitori upumpavaju pare u novogradnju i formiraju cene kako oni smatraju da treba. Glavni grad se širi i veliki je priliv ljudi, a to nije dobro, jer „Beograd nije Srbija“, a svi koji dođu tu iz unutrašnjosti nalaze načine da kupe stan, a ne da ga zakupe, jer im se tako više isplati – objašnjava Lazarevićeva.
Ona je precizirala da su u starogradnji najskuplji mali stanovi od oko 35 kvadrata, u samom centru Beograda, jer ih ima malo u ponudi, pa kvadrat košta od 3.500 do 5.000 eura, dok su cene kvadrata u novogradnji, za stanove od 100 i više kvadrata, oko 5.000 do 7.000 eura, uglavnom sa obračunatim porezom na dodatu vrednost (PDV).
Оставите одговор