Udeo žena na vodećim položajima u nadzornim i upravnim odborima velikih nemačkih koncerna čije su akcije registrovane na berzi, veći je nego ikada. Prema istraživanju organizacije „Žene u nadzornim odborima“ (Fidar), u maju ove godine na pozicijama u nadzornim odborima u 180 ispitanih kompanija bilo je 37,3 posto žena.
Kako piše Dojče vele, udeo žena u nadzornim odborima tih 180 kompanija u 2023. godini iznosio je 35,3 posto, ili za dva posto manje. Pored toga, i u upravnim odborima kompanija u maju je bilo 19,3 posto žena, što je za jedan procenat više međugodišnje, a u junu i julu još šest žena je imenovano u upravne odbore.
Sa druge strane, u istraživanju se navodi da je većina preduzeća još uvek daleko od muško-ženskog pariteta na čelnim pozicijama. U Nemačkoj je od 2016. godine zakonom regulisano da udeo žena u nadzornim odborima velikih preduzeća mora da iznosi 30 posto, a to se odnosi na 104 od 180 firmi ispitanih u ovom istraživanju.
Od leta 2022. kompanije koje u svojim upravnim odborima imaju više od tri člana, moraju imati najmanje jednu ženu i jednog muškarca. Ovaj zakon se tiče samo berzanskih kompanija i onih sa preko 2.000 zaposlenih. U istraživanju Fidara taj propis važi za 65 firmi, od kojih, prema navodima, velika većina ispunjava ovaj zahtev, a samo tri nema žene u upravnom odboru, jer za njih minimalni zahtev za paritetnu zastupljenost više ne važi, budući da njihovi upravni odbori imaju samo tri člana.
Inače, koncern Nemačke železnice (Dojče ban) planira da do 2035. godine poveća udeo žena na rukovodećim pozicijama na 40 posto, s obzirom na to da će dosadašnji cilj od 30 posto postići do kraja godine. Ovakvi planovi podstakli su autore studije na zaključak da je zakon urodio plodom. Od uvođenja kvote za upravne odbore 2022. godine, prosečni udeo žena u tim telima je porastao za 4,6 posto, na gotovo 20 procenata.
Istraživanje je pokazalo i da u 76 preduzeća na koja se ova zakonska odredba ne odnosi, udeo žena stagnira na 14,9 posto, zbog čega Fidar već dugo zahteva proširenje kvota na znatno veći broj firmi, pri čemu upozorava da paritet nije moguće postići sa trenutnim tempom i kvotama koje važe za samo oko 100 preduzeća.
Оставите одговор