28/08/2025 in AKTUELNO

Rajnmetal otvorio najveću fabriku municije u Evropi

[custom_frame_center shadow=“on“][/custom_frame_center]

Nakon manjih kašnjenja, nemački Rajnmetal je juče u Unterlisu, nedaleko od Hanovera, svečano otvorio najveću fabriku artiljerijske municije u Evropi, a ceremoniji su prisustvovali predsednik uprave kompanije Armin Paperger, nemački ministar finansija i vicekancelar Lars Klingbajl, ministar odbrane Boris Pistorijus i generalni sekretar NATO saveza Mark Rute.

Prema planovima, fabrika bi do 2027. trebalo da dostigne kapacitet od 350.000 artiljerijskih granata godišnje, a već od sledeće godine je predviđena i proizvodnja raketne artiljerije. U novoj fabrici bi trebalo da bude zaposleno više od 500 novih radnika.

Investicija je vredna oko 500 miliona eura, a obuhvata dva glavna objekta, od kojih jedan za proizvodnju granata kalibra 155 mm, a drugi za njihovo punjenje, sklapanje i pakovanje municije, prenosi agencija Blumberg.

Nemačka kompanija je prethodno završila još jednu fabriku u Nemačkoj, u blizini granice sa Holandijom, gde se proizvode delovi trupa za američki borbeni avion F-35. Rajnmetal širi proizvodnju municije širom Evrope, pa pored fabrika u Španiji i Mađarskoj, gradi i fabriku u Litvaniji, u Bugarskoj planira kompleks koji će imati i fabriku baruta, dok istovremeno vodi pregovore i sa vladom Letonije.

Takođe, na teritoriji Ukrajine Rajnmetal već upravlja centrom za remont tenkova, a plan za izgradnju fabrike municije u toj zemlji trenutno kasni zbog administrativnih prepreka i potrebe za dodatnim finansiranjem.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree