Vučić i Šolc dogovaraju iskopavanje litijuma u Srbiji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se juče u saksonskom Frajbergu sa kancelarom Nemačke Olafom Šolcom kako bi se dogovorili oko rudarenja litijuma u Srbiji. Nakon sastanka i zajedničke konferencije za medije, oni su obišli Muzej grada i rudarstva Frajberga.

– Na nama je da vidimo kako da obezbedimo čistu životnu sredinu. Nama je najbitnije bilo da vidimo sa Nemačkom kako da napravimo dobar rudnik, kako da se kultiviše zemljište. Naši studenti će moći da dolaze u Nemačku na dalje usavršavanje, ali i nemački studenti će dolaziti kod nas – izjavio je na konferenciji predsednik Vučić.

On se pohvalio kako je u Frajbergu imao priliku da nauči mnogo o istoriji rudarstva u Nemačkoj i Evropi. Kako je istakao, Srbija je još u 19. veku imala saradnju sa Saksonijom po pitanju rudarenja.

– Mi smo razgovarali danas kako da nam nemački stručnjaci pomognu u Srbiji, kako da zaštitimo životnu sredinu, da možemo da obezbedimo normalan život ljudima u okolini rudnika u Srbiji, ali i kako da obrada bude urađena na bezbedan način. Srbija je bogata mnogim rudama i plemenitim metalima. Za Srbiju je bitna razmena iskustava, nemačka ekspertiza, dalje školovanje naših studenata, da bi mogli da upravljaju ne samo rudnicima litijuma, već i drugim rudnicima – dodao je Vučić.

Srpski predsednik se zahvalio Nemačkoj na podršci Srbiji na evropskom putu i za otvaranje klastera 3.

– Nemačka je partner Srbije broj jedan. Imamo dodatni rast naše trgovine, preći će 10,5 milijardi za jednu zemlju. Ono što je važnije preko 80.000 ljudi radi u nemačkim kompanijama – naveo je Vučić, a prenosi b92.

Kancelar Šolc je istakao da je važno da se prilikom rudarenja ispoštuju visoki standardi u zaštiti životne sredine, ali i da je potreban visok stepen prihvaćenosti projekta u lokalnoj zajednici.

– Meštani često sa izvesnom zabrinutošći gledaju na takve projekte i plaše se da li će to negativno uticati na životnu sredinu. Zato su važni visoki standardi zaštite životne sredine i zato smo razgovarali o tome – rekao je Šolc i poručio da dve zemlje žele održivo da sarađuju, ali i da dele svoja znanja i uče jedni od drugih.

Šolc je ovom prilikom ponovio da su Evropskoj uniji potrebne kritične sirovine, da ona želi da učestvuje u eksploataciji nalazišta litijuma u dolini Jadra u Srbiji, kao i da prosperitet zemalja EU zavisi od obezbeđenja dovoljnih količina litijuma za njihove industrije, prenosi Glas Amerike.

Nakon ukidanja zabrane rudarenja litijuma u Srbiji, u julu su u Beogradu, u prisustvu Olafa Šolca, predsednik Vučić i potpredsednik Evropske komisije Mariš Šefčovič potpisali ugovor između Srbije i Evropske unije o eksploataciji litijuma u dolini Jadra, iako se narod u Srbiji povodom ovog problema više puta dizao na masovne proteste u strahu od zagađenja životne sredine i kontaminacije šireg regiona.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор