20/06/2026 in AKTUELNO

Otkrivena milionska utaja poreza na trgovini vejpovima

epa11680114 A woman uses a single-use vaping product in London, Britain, 24 October 2024. The British government has confirmed a new legislation to ban the sale of single-use vapes from 01 June 2025. The UK Government estimates that around five million single-use vapes were either littered or thrown away in general waste every week in the UK in 2023. According to the UK government, 9.1 percent of the British public now buy and use these products. EPA/TOLGA AKMEN

Nakon višemesečne istrage koju su vodili Tužilaštvo u Darmštatu i frankfurtska Carinska istražna služba, u Nemačkoj je otkrivena milionska poreska prevara sa distribucijom jednokratnih elektronskih cigareta iz Kine na tržište Evropske unije.

Nadležni istražni organi razbili su kriminalnu grupu osumnjičenu za krijumčarenje velikih količina nelegalnih i neoporezovanih jednokratnih elektronskih cigareta, a akcija je kulminirala 14. juna na aerodromu u Frankfurtu, gde su specijalne carinske jedinice 35-godišnjeg vođu grupe uhapsile neposredno pre odlaska u Ujedinjene Arapske Emirate.

U sklopu istrage, nadležni organi su blokirali imovinu vrednu 1,5 miliona eura, a tokom pretresa u gradu Drajajh zaplenjeno je oko 170.000 eura gotovine, kao i zlato i nakit u vrednosti od 150.000 eura. Kao dokaz, u skladištu u Hojzenštamu pronađeno je nekoliko stotina hiljada elektronskih cigareta na čak 56 paleta, koje nisu bile niti oporezovane niti odobrene za prodaju u Nemačkoj.

Osim toga, pronađeni su i falsifikovani lekovi i proizvodi koji krše prava poznatih robnih marki, dok su zaplenjene elektronske cigarete višestruko premašivale dozvoljenu granicu od dva mililitra tečnosti po uređaju. Poreska šteta za robu pronađenu u Hojzenštamu je procenjena na najmanje 1,8 miliona eura.

Vođa kriminalne grupe i još četvoro osumnjičenih se terete za organizovanu poresku utaju i prikrivanje nelegalne robe, a ista grupa dovodi se u vezu i sa zaplenom 35.000 nelegalnih elektronskih cigareta na granici Danske još u oktobru 2025. godine, kada je šteta procenjena na 1,6 miliona eura, prenose vesti-online.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree