29/08/2024 in AKTUELNO

Nemačka u drugom tromesečju zvanično u recesiji

[custom_frame_center shadow=“on“][/custom_frame_center]

Prema preliminarnim procenama saveznog Zavoda za statistiku (Destatis), nemačka ekonomija je u drugom kvartalu ove godine bila u recesiji.

Statistički podaci pokazuju da je u drugom tromesečju bruto domaći proizvod (BDP) bio manji za 0,1 posto u odnosu na prethodni kvartal, dok je u odnosu na prethodnu godinu porastao za 0,3 procenta, prenosi Blic.

– Posle krhkog rasta u prvom kvartalu za 0,2 procenta, nemačka ekonomija je tokom proleća ponovo usporila – potvrdio je predsednik Destatisa Rut Brend.

Analitičari pad ekonomije pripisuju nedostatku kapitalnih investicija, posebno u mašine, opremu i vozila, budući da je taj segment opao za 4,1 posto u odnosu na prethodni kvartal. I oslabljena građevinska industrija je zabeležila pad od 2 posto, kao i spoljna trgovina i usluge za 0,2 posto.

S druge strane, privatna i javna potrošnja su bile stabilne.

Nemačka privreda je u drugom kvartalu ponovo bila slabija od drugih velikih evropskih ekonomija, poput Španije i Francuske i već duže vreme je u krizi, s obzirom na to da iz kvartala u kvartal oscilira oko tačke stagnacije.




Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

By browsing this website, you agree to our privacy policy.
I Agree