Tokom proteklog vikenda svečano je obeležen završetak prve faze rekonstrukcije vinskog podruma kralja Aleksandra I Karađorđevića u Topoli, koji je, zajedno sa Kraljevom vinarijom u čijem je sastavu, izgrađen 1931. godine.
Radovi su koštali 1,3 miliona eura, izvedeni su u okviru projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“, finansirali su ga Evropska unija i Vlada Savezne Republike Nemačke, a sprovela ih Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), prenosi agencija Tanjug.
Ministar kulture Nikola Selaković je zahvalio Evropskoj uniji i Saveznoj Republici Nemčkoj na važnom ulaganju u projekat koji, kako je istakao, objedinjuje i tradiciju i budućnost. On je naveo da je u projekat Evropske unije za kulturno nasleđe i turizam uloženo 25 miliona eura, te poručio da projekat predstavlja ogledalo onoga što smatramo našim zajedničkim vrednostima.
U prvoj fazi rekonstrukcije urađeni su sanacija i revitalizacija krovova, arhitektonsko-građevinski radovi i popravka energetske i hidro instalacije. Tim povodom, šef delegacije EU u Srbiji Emenuele Žiofre je poručio da Kraljevska vinarija nije samo zgrada, već i simbol bogate vinogradarske tradicije Srbije i svedok vizije Kralja Petra Prvog koji je prepoznao izvanredan potencijal ove zemlje pre više od jednog veka.
– Kraljevu vinariju godišnje poseti oko 50.000 turista. Očekujemo da će nakon kompletnog završetka projekta rekonstrukcije, u čiju će drugu fazu Evropska unija uložiti još pola miliona eura, Kraljevu vinariju godišnje posećivati 100.000 turista – rekao je državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić.
Ambasadorka Nemačke Anke Konrad je rekla da je Kraljeva vinarija mesto bogatog istorijskog i kulturnog nasleđa, ali i velikih potencijala za razvoj celog regiona. Ona je rekla da je ponosna na to što podržava napore usmerene na ekonomski rast i poboljšanje uslova života u ovom važnom, ali još uvek donekle zapostavljenom regionu.
U vreme kada je kralj Aleksandar I Karađorđević podigao Kraljevu vinariju u okviru Zadužbine kralja Petra I na Oplencu, to je bila je jedna od najsavremenijih vinarija na Balkanu. Posle Drugog svetskog rata decenijama je bila zapuštena, a nakon obnove, od 2007. ponovo proizvodi vino isključivo od grožđa iz sopstvenih vinograda. Kompleks poseduje i muzej i podzemnu vinoteku sa 280 flaša vina velike vrednosti.
Оставите одговор