Usled dugotrajne suše i ekstremno visokih temperatura, ovogodišnji prinos kukuruza biće manji do 30 posto u odnosu na prošlu godinu, smatra agroekonomski analitičar Žarko Galetin i dodaje da će šteta samo na kukuruzu koštati Srbiju od 400 do 500 miliona dolara.
– Podbačaj što se kukuruza konkretno tiče se očekuje na nivou između 25 i 30 posto u odnosu na prošlu godinu. Veće su posejane površine, oko 960.000 hektara, količinski će podbačaj biti nešto malo manji. Šteta na kukuruzu biće od 400 do 500 miliona dolara – izjavio je Galetin za agenciju Tanjug.
On je objasnio da će ukupan prinos iznositi između četiri i pet miliona tona, što će zadovoljiti domaće tržište, ali će ovogodišnji izvozni potencijal biti mali i zasnovan na zalihama iz prošle godine, a proizvođači će teško moći da pokriju troškove proizvodnje.
Prema rečima poljoprivrednika iz Čuruga Mileta Vukomana, šteta na njivama je ili potpuna ili do 70 procenata.
– Meni je 60 godina, a 30 sam aktivan u poljoprivredi. Ovako se nikad nije desilo da su podbačaji useva od 50 do 70 posto. To je kraj poljoprivrede. Ni čovek ne može da izdrži ovako ekstremne temperature, a kamoli usevi. Ne govorimo o nekom vrhunskom rodu već prosečnom, 3,5 do pet tona, gde mi računamo da će biti oko tone po hektaru, znači da ko bude imao pet tona, taj će zaista imati rekordan prinos – rekaoVukoman.
Inače, nedostatak atmosferskih padavina zadesio se u osetljivoj fazi formiranja ploda kukuruza i nalivanja zrna, zbog čega mu sada ni kiša ni pad temperature više ne bi pomogli, kažu stručnjaci.
Оставите одговор