Srpska policija upala u kancelarije četiri NVO

Beogradsko Više javno tužilaštvo naložilo je predistražne radnje protiv pojedinih nevladinih organizacija (NVO), podstaknuto tvrdnjama američkih zvaničnika o zloupotrebama sredstava USAID-a, iako iz SAD nije stigao nikakav zvaničan zahtev za pokretanje istrage.

S tim u vezi, policija je ušla u prostorije NVO CRTA, Građanskih inicijativa, Kuće ljudskih prava i Centra za praktičnu politiku, koje su potom saopštile da su mediji bliski vlasti vest o tome objavili pre nego što je policija uopšte došla, prenosi Danas.

– Reč je sasvim očigledno o akciji iza koje stoje politički, tačnije politikantski, a ne pravni motivi. Već iz saopštenja javnog tužilaštva je jasno da ne postoji nikakva krivična prijava, nikakva zamolnica ili poziv za saradnju po ovom osnovu od strane američke administracije – kaže advokat Rodoljub Šabić i ističe da tužilaštvo kao osnov za pokretanje postupka uzima olako iznete i potpuno nedokazane optužbe za navodno rasipanje i nezakonito raspolaganje javnim novcem, koje su tipične za političko razračunavanje bivše i aktuelne američke administracije.

Šabić podseća da su Tramp, Mask i neki drugi funkcioneri SAD slične optužbe izneli u vezi sa više desetina država, ali da ni jednoj od njih nije palo na pamet da ih doživljava kao ozbiljan osnov za pokretanje postupka, dok samo naše tužilaštvo jeste, zbog čega sve to deluje kao tragikomičan presedan. Kako naglašava, ni u samim SAD nije pokrenut niti jedan jedini krivični postupak u vezi sa sredstvima USAID-a, a u Srbiji su, dodaje, finansijske transakcije nevladinih organizacija uvek bile dostupne nadležnim organima, a oni u tim transakcijama nisu nikad našli ništa nezakonito jer toga nije ni bilo.

– Organizacije na koje se istraga odnosi u potpunosti će sarađivati sa tužilaštvom i na kraju će sve rezultirati još jednom potvrdom zloupotrebe institucija u političke svrhe. Kako to da su tabloidi informacije o akciji objavili i pre nego što je počela? Ko ih to informiše? Po kom kriterijumu su izabrani ‘sumnjivi’ subjekti? Zato što su prepoznatljivi kritičari nekih poteza vlasti? – pita Šabić.

I novinar Branko Čečen smatra da se radi o zloupotrebi policije u političke svrhe, kao i da se istraga usmerava na NVO, dok se istovremeno ignorišu ogromne sume novca koje se peru kroz državne projekte. On kaže da se u Srbiji koruptivni novac i novac od organizovanog kriminala pere u desetinama milijardi eura i da to rade ljudi na vlasti i uz vlast, a ne nevladine organizacije.

– Sredstva USAID-a u Srbiji znatno su manja od onih koja koristi državna uprava, ali se istražuju upravo NVO koje kritikuju vlast. UKP je odlučio da su mu sumnjive baš NVO koje koriste srazmerno sitan novac USAID-a, a koji u neuporedivo većim količinama koristi upravo državna uprava, pa samim tim i javni funkcioneri koji pripadaju ovoj vlasti. Tabloidi su informacije o akciji objavili čak i pre nego što je ona počela, što pokazuje otvorenu saradnju političke para-policije i propagandne mašine. Posebno je ponižavajuće što država traži od SAD dozvolu za nešto što su već uradili – izuzeće dokumenata koja USAID po sopstvenim pravilima ne daje osim ako se ne dokaže krivično delo. Dakle, Srbija se trka da izađe u susret, ne politici, nego izjavama zvaničnika jedne strane sile, žrtvujući joj sopstvene, i to nevine građane – objašnjava Čečen.

Prema rečima programskog direktora „Transparentnosti Srbije“ Nemanje Nenadića, iz saopštenja VJT se vidi da tužilaštvo tek sada traži informacije od Ministarstva pravde SAD, tako da nije pruženo objašnjenje zbog čega se predistražne radnje sprovode u ovim NVO. On ocenjuje da bi, ako se predistražne radnje zaista temelje na američkim izjavama, bilo logično da je tužilaštvo prvo zatražilo podatke od Ministarstva pravde SAD, umesto što sada retroaktivno traži informacije od njih.

Inače, Više javno tužilaštvo je saopštilo da je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT u Beogradu formiralo predmet i obratilo se Ministarstvu pravde SAD za dostavljanje potrebnih obaveštenja povodom sumnji koje su na račun USAID-a u prethodnom periodu izneli najviši državni zvaničnici SAD u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućem pranju novca i nenamenskom trošenju sredstava američkih poreskih obveznika u Srbiji.

Tužilac Nenad Stefanović izjavio je da se od Ministarstva pravde SAD konkretno traži pomoć radi pribavljanja dokaza, dostavljanja informacija ili eventualnih nalaza veštaka, dostavljanja finansijskih, privrednih ili poslovnih evidencija, podataka od banaka ili drugih finansijskih institucija, te identifikovanja ili pronalaženja dobiti od kriminala ili drugih stvari koje mogu poslužiti kao dokaz u krivičnom postupku u Republici Srbiji pred nadležnim sudom.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор