U nemačkoj pokrajini Brandenburg zvanično je potvrđeno izbijanje zarazne životinjske bolesti slinavka i šap, nakon čega je zaustavljen uvoz nemačkih goveda, svinja i ovaca u Veliku Britaniju, dok se Meksiko i Južna Koreja takođe pripremaju za uvođenje restrikcija.
Naime, zbog zaražavanja slinavkom i šapom prošle nedelje su na jednom imanju u brandenburškom okrugu Merkiš-Oderland uginula tri vodena bivola, nakon čega je još jedanaest životinja iz krda preventivno eutanazirano, kako se bolest ne bi dalje proširila. Posle toga nije bilo potvrđenih novih slučajeva zaraze, ali su u međuvremenu eutanazirane životinje i sa nekih drugih imanja, budući da se nije mogla isključiti mogućnost da su bile u kontaktu sa zaraženim bivolima.
Inače, slinavka i šap je veoma zarazno virusno oboljenje koje napada papkare, odnosno goveda, ovce, koze i svinje, ali za ljude nije opasna, mada ljudi mogu da prenose virus. U slučaju pojave bolesti na nekom imanju, prema važećim propisima u Nemačkoj moraju se eutanazirati sve životinje na tom imanju, prenosi Dojče vele.
Slinavka i šap se redovno pojavljivala sve do 60-ih godina prošlog veka, kada je širenje virusa zaustavljeno uvođenjem obaveznog vakcinisanja životinja. Poslednji slučajevi zaraze u Nemačkoj zabeleženi su 1988. u blizini Hanovera. U Nemačkoj se od 1991. godine životinje više ne vakcinišu, budući da se smatralo da je virus iskorenjen. Međutim, 2001. godine Englesku je zahvatila epidemija ove bolesti, koja je nanela štetu i ostatku evropskog kontinenta.
Unutar Evropske unije važi pravilo po kojem se ograničava samo uvoz iz zaraženog regiona, a ne iz čitave zemlje. Prema navodima Udruženja nemačke mesne industrije, u prvih deset meseci prošle godine iz Nemačke je u ostale zemlje EU i na treća tržišta izvezeno ukupno oko dva miliona tona svinjetine i govedine, a godišnji promet, samo u trećim zemljama, iznosi oko milijardu eura.
Оставите одговор