Dugotrajni studentski i građanski protesti i blokade u Srbiji negativno se odražavaju na privredu, ali privreda ne vidi u njima destruktivnu, već kreativnu snagu koja može da doprinese razvoju ekonomije i institucija, izjavio je Ivan Đoković iz Unije poslodavaca.
On je poručio da domaća privreda očekuje od nove izvršne vlasti komunikaciju sa delom nezadovoljnih građana i studenata, s obzirom na to da dešavanja na ulici negativno utiču na ekonomiju, prenosi RTS.
– Kada bih napisao broj 6, ja bih sa punom sigurnošću branio da je to broj 6, a vi biste prekoputa mene branili da je to broj 9. Upravo tako možemo da se osvrnemo i na trenutne društvene probleme. Bez potrebe da ulazimo u kvalifikaciju i pozadinu protesta, oni su fakt koji postoji u društvu i na koji država mora da obezbedi neki odgovor zbog svih nas – objasnio je Đoković.
Kako je precizirao, građanskim protestima najviše su pogođeni turizam i ugostiteljstvo, logistički lanci i transportni sistemi.
– Možda je veći problem to što šaljemo neku problematičnu poruku u svet. Naša ekonomska politika i bruto društveni proizvod zasnovani su pre svega na stranim direktnim investicijama. Investitori analiziraju da li da održe već postojeće investicije u našoj zemlji, da li da uđu u nove i zato država, kao neko ko reguliše jedno društvo, u potpunosti mora što pre da nađe mehanizam koji ne treba da bude represivan, već demokratski, oličen u dijalogu, da se izađe iz ove krize – ocenio Đoković.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji generacijski jaz i različit način shvatanja problema u društvu, zbog čega je važno pronaći aktere, odnosno pregovarače sa dovoljnim autoritetom i uspostaviti opšti društveni dijalog.
– Upravo se kroz probleme koji su se pojavili u društvu u prethodnim mesecima i vidi koliko je bitan dijalog između svih socijalnih grupa kako bi društvo i država bili stabilni i mogli da napreduju. Privreda studente ne treba da tumači samo kao pobunjenike, već i kao jednu kreativnu, rastuću i našoj privredi i državi potrebnu snagu – smatra Đoković.
On je poručio da studente ne možemo samo negativno etiketirati, već da država treba da ih prepozna kao resurs i da ih uposli u privredi, u javnom sektoru, da budu medijatori negde u komunikaciji sa socijalnim, privrednim i političkim grupama i inostranstvom.
– Mislim da iz toga možemo da izvučemo novi kvalitet i upravo to i jeste primarni zadatak za novu vladu – zaključio je Đoković.
Оставите одговор