Po novom pravilniku koji danas stupa na snagu, stranci koji žele da borave i rade u Srbiji mogu da podnose zahtev za vizu elektronskim putem, preko jedinstvenog „Portala za strance“, preko kog će se odvijati i sva komunikacija, čime je proces apliciranja znatno pojednostavljen i ubrzan.
Preko “Portala za strance” zahtev za vizu mogu da podnesu sami stranci, ali i poslodavci u njihovo ime, ukoliko se radi o vizama za duži boravak radi zaposlenja ili sezonskih poslova, što u tom slučaju podrazumeva i obaveznu registraciju poslodavaca na portalu eUprava. Za maloletne strance zahtev podnosi roditelj ili staratelj uz neophodne dokaze, a za sezonske radnike poslodavci mogu podneti grupni zahtev, prenosi Biznis.
Inače, ceo postupak je digitalizovan. Nakon izbora usluge i popunjavanja online formulara, podnosilac zahteva dobija potvrdu o uspešnoj predaji. Sva naknadna obaveštenja, uključujući odluke i uputstva, stizaće na registrovanu mejl adresu podnosioca zahteva, a svi potrebni dokazi takođe se dostavljaju u elektronskom obliku. Od podnosioca se očekuje da dokumenta budu kompletna i verodostojna, a ona koja nisu na srpskom jeziku moraju biti prevedena.
Podnosioci zahteva moraju priložiti dokaze o finansijskoj stabilnosti, obezbeđenom smeštaju, nameri povratka u matičnu zemlju i adekvatnom putnom osiguranju. U zavisnosti od svrhe putovanja (turizam, posao, školovanje, lečenje…), neophodni su i dodatni dokumenti poput pozivnog pisma ili rezervacije smeštaja.
Stranci koji bi da uđu u Srbiju iz humanitarnih razloga, zbog više sile ili državnog interesa, mogu dobiti vizu C za kraći boravak, uz odgovarajuće dokaze koji uključuju medicinsku dokumentaciju, diplomatske note i pozive nadležnih institucija. U pojedinim slučajevima viza se može izdati čak i bez dodatnih dokaza.
Za vizu D za duže boravke u našoj zemlji, potrebno je ispuniti jasno definisane uslove koji zavise od svrhe dolaska, poput zapošljavanja, poslovne saradnje, usavršavanja ili samozapošljavanja. Radnici moraju imati ugovor o radu, dok nezavisni profesionalci moraju dostaviti dokaz o registraciji i stručnim kvalifikacijama.
Specijalna kategorija obuhvata akreditovane strane novinare, volontere, eksperte na projektima i predstavnike međunarodnih organizacija, koji takođe moraju dostaviti odgovarajuće ugovore, dozvole i potvrde. Za strance koji učestvuju u snimanju filmova ili televizijskih projekata, viza D će se izdavati uz ugovor između domaćeg i stranog producenta, potvrdu srpske produkcijske kuće i dokaza o vremenskom periodu angažovanja.
Studenti koji bi da se obrazuju u Srbiji moraju priložiti potvrdu o upisu u školu ili univerzitet verifikovanu od strane Ministarstva prosvete. Oni koji uče srpski jezik dostavljaju dokaz o upisu na kurs, a u nekim slučajevima i potvrdu o namerama da nastave obrazovanje u Srbiji. Za sve koji dolaze zbog naučnog istraživanja, neophodan je ugovor sa akreditovanom naučno-istraživačkom organizacijom u Srbiji, a slični zahtevi važe i za strane eksperte koji dolaze na razne naučne obuke i profesionalne prekvalifikacije.
Stranci koji bi da borave u Srbiji na osnovu braka ili porodičnih veza moraju dokazati srodstvo, bilo kroz venčani list, dokaze o vanbračnoj zajednici ili dokumentaciju koja potvrđuje zavisnost od srodnika u Srbiji. Sveštenici i verski službenici moraju dostaviti ugovor ili potvrdu o angažovanju od strane verske zajednice registrovane u Srbiji, svi koji dolaze na lečenje moraju imati preporuku zdravstvene ustanove, dok vlasnici nekretnina mogu dobiti vizu na osnovu vlasničkog lista ili drugog pravno validnog dokumenta.
Оставите одговор