Nemačka shvata zabrinutost, ali ipak želi srpski litijum, jer neće kopati svoj

Nemačka ozbiljno shvata zabrinutost stanovništva Srbije o životnoj sredini i neće raditi ništa što bi je ugrozilo, ali ostaje pri svom partnerstvu sa Srbijom u eksploataciji litijuma, izjavila za RedaktionsNetzwerk Deutschland sekretarka nemačkog ministarstva privrede Franciska Bartner.

Kako je napomenula, ako u Srbiji dođe do eksploatacije litijuma, to će se dešavati isključivo na ekološki prihvatljiv način. Ona je poručila da će Evropska unija pratiti predstojeće nove procene uticaja na životnu sredinu i obezbediti usklađenost sa standardima životne sredine kakvi postoje u Zapadnoj Evropi.

– Vrlo ozbiljno shvatamo zabrinutost lokalnog srpskog stanovništva i stoga smo se zalagali za ponovno planiranje rudarskog projekta. Litijum u Srbiji treba da se eksploatiše samo ekološki prihvatljivim metodama, uz odgovarajuću visoku zaštitu vode i zemljišta, uz veoma dobar plan za prevenciju otpada – objasnila je Brantner, inače članica Zelene stranke.

Ona je podsetila da je Savezna vlada Nemačke u julu najavila sirovinsko partnerstvo sa Srbijom, povodom čega je kancelar Olaf Šolc došao u Beograd kako bi prisustvovao potpisivanju deklaracije o namerama, koja će omogućiti ekološko iskopavanje litijuma u dolini Jadra. Deklaraciju je potpisao potpredsednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, a događaju je prisustvovao i izvršni direktor Mercedesa Ola Kelenius.

Inače, Brantner je rekla da Nemačka koristi litijum iz inostranstva koji će, po svemu sudeći, nastaviti da uvoziti i ubuduće jer ne planira otvaranje rudnike na svojoj teritoriji. Državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove i klimatsku akciju objašnjava da se litijum u Nemačkoj neće kopati dok tehnologija ne omogući zadržavanje vode i očuvanje zemljišta, što u ostalim zemljama, u kojima rudnici uveliko rade, nije slučaj.

Ona je u intervjuu 2022. godine za nemačke medije, na n-tv.de izjavila da Nemačka mora da postane nezavisna u proizvodnji litijuma i da je to prioritet, ali ne kopanjem u svojoj zemlji, već otvaranjem rudnika u evropskim državama iz kojih će uvoziti ovu sirovinu, koja se više neće prerađivati u Kini, prenosi direktno.

Inače, istraživanja pokazuju da Srbija ima najveće evropske rezerve ovog veoma traženog lakog metala, koji se uglavnom koristi u baterijama električnih automobila. Vlasti u Srbiji od njegovog vađenja očekuju ogroman porast industrijske proizvodnje i ekonomije u celini.

Prema proračunima, vađenjem i preradom litijuma BDP Srbije bi mogao da poraste za najmanje jedan posto. Ukoliko bi se u Srbiji proizvodile i katode ili čak cele baterije za električne automobile, privredna proizvodnja bi, prema proceni vlade, mogla da poraste i do 16 procenata, navodi b92.

Informišite se jednom nedeljno o aktuelnim vestima - prijavite se na našu mejling listu

Оставите одговор